„50 lat reaktora MARIA". Wystawa Darii Solar z Łodzi w Sejmie RP [ZDJĘCIA]

To projekt w wyjątkowy sposób łączący sztukę i naukę. Daria Solar, artystka z Łodzi, z okazji 50-lecia jedynego w Polsce reaktora atomowego „Maria” została poproszona o stworzenie prac inspirowanych zjawiskiem rozszczepienia atomu. W ten sposób powstał malarski tryptyk, który można oglądać na wystawie w Sejmie RP.

Wystawa Darii Solar z Łodzi w Sejmie RP
Wystawa Darii Solar z Łodzi w Sejmie RP
5 zdjęć
Wystawa Darii Solar z Łodzi w Sejmie RP
Wystawa Darii Solar z Łodzi w Sejmie RP
Wystawa Darii Solar z Łodzi w Sejmie RP
Wystawa Darii Solar z Łodzi w Sejmie RP
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

W tym wypadku sztuka i nauka spotkały się w miejscu, gdzie króluje technika, czyli w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Od pół wieku działa tam reaktor jądrowy „Maria” – nazwany tak na cześć polskiej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie.

Daria Solar w otoczeniu naukowców i technologii, która ujarzmiła reakcję nuklearną, szukała inspiracji do stworzenia własnej wizji atomu. Proces rozpoczął się od kompozycji trzech prostych szkiców, które z czasem przekształciły się w symboliczne przedstawienie jednego z najbardziej fascynujących zjawisk fizycznych. – Każdy etap pracy nad obrazem to poszukiwanie esencji zjawiska Czerenkowa – tego niebieskiego blasku, który powstaje, gdy cząstki robią coś niewyobrażalnego, a mianowicie przekraczają prędkość światła w wodzie. To fascynuje naukowców, a mnie kompletnie oczarowało – mówi Daria Solar.

Uchwycić ulotny blask

Celem artystki było uchwycenie ulotnego blasku, dostrzeżenie w nim symboliki i odnalezienie w plątaninie napromieniowanych metalowych instalacji elementu ludzkiego. W ten sposób powstał tryptyk „Melodie Świateł” podzielony na części: „Preludium”, „Symfonia” i „Adagio”, które opowiadają historię nauki, atomu i ludzkiej fascynacji technologią.

– Moja sztuka to symboliczne przypomnienie, że technika widziana artystycznym okiem jest zjawiskowo piękna, a do tego potrafi pobudzać zainteresowanie nauką. To również hołd dla ludzkiego dążenia do poznania – dodaje Daria Solar.

Wernisaż prac zorganizowano w samym reaktorze – pierwszą publiczną wystawę w gmachu Sejmu RP.

ZOBACZ TAKŻE