– Mam nadzieję, że radni będą tym razem jednomyślni i poprą ten projekt. Podnosimy kwotę stypendium z uwagi na rosnące koszty pomocy dydaktycznych i książek, ale też zajęć pozalekcyjnych, z których utalentowani uczniowie korzystają – powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi. – Wysokość kwoty nie jest jedyną zmianą, wydłużamy także termin składania wniosków o przyznanie stypendium z końca sierpnia do 5 września. O pieniądze mogą ubiegać się także uczniowie najmłodszych klas I-III, o co wnioskowali dyrektorzy tych placówek.
Stypendia są wypłacane przez 10 miesięcy od września do czerwca, a pod uwagę są brane osiągnięcia z poprzedniego roku szkolnego. Wniosek o przyznanie wsparcia może złożyć rodzic lub opiekun prawny ucznia, dyrektor szkoły albo pełnoletni uczeń. O jego przyznaniu decyduje prezydent Łodzi i ta decyzja jest ostateczna, nie ma od niej odwołania.
Jak ubiegać się o stypendium Mia100 Zdolnych?
Aby ubiegać się o stypendium trzeba spełnić minimum dwa warunki. Jednym z nich jest średnia ocen – w przypadku klas IV-VIII szkół podstawowych oraz licealistów to co najmniej 5,0. Uczący się w szkołach branżowych oraz technikach muszą mieć średnią 4,75 wzwyż. W przypadku uczniów klas I-III warunkiem ubiegania się o stypendium jest ocena celująca.
Drugi warunek do spełnienia to czołowe miejsca w olimpiadach i konkursach przedmiotowych, turniejach, konkursach artystycznych lub zmaganiach sportowych. Poszczególne wymagania były konsultowane z dyrektorami szkół.
– Chcemy aby to wsparcie trafiło do najmłodszych utalentowanych uczniów, aby ułatwić im rozwijanie talentów i pasji. Zapewne kwota stypendium nie zaspokoi wszystkich potrzeb, ale z pewnością pomoże – powiedział Piotr Bors, dyrektor Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury. – Nasze stypendia to pewna forma konkurowania z innymi miastami. Dbamy o zdolnych uczniów od najmłodszych lat, aby dorastając, wybierali kolejne szkoły i uczelnie w Łodzi, a jako dorośli właśnie z naszym miastem wiązali przyszłość. Talentów nigdy dość.