600. Urodziny Łodzi. Nie tylko koncerty! Imprezować będziemy cały rok!

Kilka plenerowych scen i koncerty jak na największych festiwalach, dziesiątki artystów, setki wydarzeń – to tylko część atrakcji, które czekają nas w wyjątkowym, urodzinowym roku w Łodzi.

600 urodziny Łodzi
600. Uorodziny Łodzi będziemy świętować hucznie!
6 zdjęć
600 urodziny Łodzi
600 urodziny Łodzi
600 urodziny Łodzi
600 urodziny Łodzi
600 urodziny Łodzi
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Taka okrągła rocznica zdarza się raz na sto lat i mamy szczęście trafić właśnie na ten wyjątkowy moment. Łódź ma 600 lat, a świeczki na urodzinowym torcie zdmuchniemy dokładnie 29 lipca.

Ex navicula navis – z łódeczki łódź

W 1423 r. król Władysław Jagiełło nadał Łodzi prawa miejskie. Przez kilkaset kolejnych lat było to spokojne, małe miasteczko, ale wszystko zmieniło się za sprawą ulokowania w Łodzi osad fabrycznych. Sieć rwących rzeczek, na których można oprzeć włókiennictwo, zachwalał sam Stanisław Staszic.

I tak w zaledwie kilka dekad nasze miasto z liczącego kilkaset mieszkańców zamieniło się w prężnie rozwijającą się metropolię, która w swej dynamice ustępowała jedynie Chicago. Obok fabryk rosły pałace i wille przemysłowców, a pierzeje ulic dynamicznie zapełniały się wielkomiejskimi kamienicami, niekiedy nie czekając na wytyczenie nowych kwartałów i utrwalając skośny układ dawnych pól jak na Starym Polesiu.

W tym roku mija dokładnie 600 lat od nadania Łodzi praw miejskich i z tej okazji szykuje się nam nie lada świętowanie. 

Główny weekend 600. Urodzin Łodzi

Gwoździem urodzinowego programu będzie ostatni weekend lipca. Trzy letnie dni zostaną wypełnione muzyką po brzegi. Poznaliśmy już pierwszą zagraniczną gwiazdę, jak również pierwszych krajowych artystów. Na głównej scenie wystąpi Tom Odell, brytyjski piosenkarz, mający na koncie złote i platynowe płyty, autor hitu „Another Love”. Organizatorzy 600. Urodzin Łodzi odkryli też karty jeśli chodzi o hiphopowych artystów, a do line-upu dołączyli Oki, Young Igi i Otsochodzi. To trio tworzy wybuchową mieszankę, a podczas specjalnie przygotowanego dla Łodzi show fani będą mogli usłyszeć największe bangery tych wykonawców. Pod sceną nie będzie miejsca na nudę – artyści planują wyjątkowe zwieńczenie swoich występów. 

– To dopiero początek koncertowych ogłoszeń, a z okazji okrągłej rocznicy nadania Łodzi praw miejskich czeka nas wielka muzyczna gratka o prawdziwie festiwalowym charakterze.

To oczywiście nie wszytko, bo urodzinowych atrakcji możemy się spodziewać przez cały 2023 rok – zapowiada Piotr Kurzawa, dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń, koordynator urodzinowych obchodów.

Kilka scen, dziesiątki koncertów

Urodzinowych scen w Łodzi stanie kilka. Główna – w samym centrum miasta. Przez trzy kolejne dni, 28–30 lipca, zobaczymy na niej największe gwiazdy muzyki. Ale to nie koniec muzycznych atrakcji. Organizatorzy urodzinowej imprezy szykują dla nas jeszcze przynajmniej dwie sceny, które uzupełnią koncertowy line-up. Kolejnych wykonawców i szczegóły wydarzeń będziemy poznawali w najbliższych tygodniach.

Główny weekend obchodów nie wyczerpuje muzycznych atrakcji, jakie czekają nas w tym roku. Powinniśmy spodziewać się nie tylko znanych i lubianych imprez oraz wydarzeń, które wpisały się już w miejski kalendarz, ale także zupełnie nowych w Łodzi festiwali. Największym będzie Metal Hammer Festival, który przeprowadza się do Atlas Areny.

Setki wydarzeń na 600. Urodziny Łodzi

Kalendarz urodzinowych wydarzeń ciągle się zapełnia. Nie zabraknie w nim rodzinnych pikników, plenerowych imprez w łódzkich parkach i na terenach zieleni, wycieczek, zarówno tych śladami historii, jak i dziedzictwa, oraz zwiedzania największych inwestycji. 

W urodzinowe obchody włączą się także znane łódzkie wydarzenia cykliczne i festiwale, które wpiszą się swoimi programami w okrągłą rocznicę nadania miastu praw miejskich.

600 to bardzo wdzięczna liczba i możemy się spodziewać nawiązujących do niej smaczków. Niektóre z nich zostaną z nami na dłużej i widocznie zapiszą się w przestrzeni miejskiej.

ZOBACZ TAKŻE