600. Urodziny Łodzi. Słuchaj nowego podcastu „Łódź poprzez wieki. Rozmowy jak przy kawie"

Co Łódź skrywa pod ziemią? Który łódzki zabytek jest najstarszy? I dlaczego Retkinia nazywa się Retkinia? To tylko wybrane tematy rozmów, które prowadzi Justyna Tomaszewska – miłośniczka Łodzi i przewodniczka po jej zakamarkach – w podcaście „Łódź poprzez wieki. Rozmowy jak przy kawie”.

Grafika do podcastu Łódź poprzez wieki. Rozmowy jak przy kawie
600. Urodziny Łodzi. Słuchaj nowego podcastu „Łódź poprzez wieki. Rozmowy jak przy kawie"

To prawdziwa gratka dla wszystkich łodzian, miłośników miasta i gości odwiedzających Łódź. W formie luźnej rozmowy Justyna Tomaszewska sięga po nieznane historie, a jej rozmówczyniami i rozmówcami są autorki i autorzy pięciotomowej publikacji „Łódź poprzez wieki. Historia miasta."

Dotychczas zostały wyemitowane trzy odcinki podcastu. Pierwszy poświęcony jest Łodzi średniowiecznej. Prof. Alicja Szymczak opowiada w nim o lokacji miasta, życiu codziennym średniowiecznych łodzian, pierwszych łódzkich ulicach oraz o dzisiejszych śladach Łodzi z najdawniejszych lat. Nie brakuje też wątków sensacyjnych – rozmówczyni przybliża historię zaginionego dokumentu renowacyjnego wydanego dla Łodzi przez Władysława Jagiełłę w 1433 r., który odnalazł się przypadkiem w zaskakujących okolicznościach.

W drugim odcinku prof. Piotr Gryglewski zaprasza do rozmowy na temat architektury naszego miasta od czasów najdawniejszych po początek Łodzi przemysłowej. Przedstawia, jakie były losy najważniejszych łódzkich zabytków, odwiedza wyjątkowy klasztor w Łagiewnikach oraz szuka… centrum Łodzi.

Trzeci odcinek to okazja do posłuchania rozmowy z dr. Arturem Ginterem, kierownikiem badań archeologicznych realizowanych na Starym Rynku. Opowiada on o najciekawszych łódzkich stanowiskach archeologicznych, mówi o śladach średniowiecznej Łodzi i przekształceniach Starego Rynku. Zdradza też kulisy pracy w cieniu maszyn budowlanych, próbuje ustalić, kiedy zaczyna się archeologia oraz opowiada o trudnym obcowaniu z przedmiotami, za którymi kryją się wciąż żywe historie.

W planach są kolejne odcinki podcastu

W następnych odcinkach podcastu pojawią się rozmowy o historii Łodzi średniowiecznej na tle dziejów powszechnych, o gwarze łódzkiej oraz początkach ery przemysłowej. Premiery rozmów odbywają się co dwa tygodnie we wtorki. Najbliższy, 4. odcinek, pojawi się 6 czerwca. Pierwszy cykl podcastu będzie liczyć w sumie 7 odcinków. Planowane są nagrania rozmów dotyczące kolejnych tomów publikacji.

Podcast dostępny jest na popularnych platformach stremingowych oraz w serwisie Youtube pod nazwą „Łódź poprzez wieki. Rozmowy jak przy kawie". Informacje o premierach znajdują się na stronie www.wydawnictwo.uni.lodz.pl oraz w mediach społecznościowych Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego. Książka „Łódź poprzez wieki. Historia miasta" jest najważniejszym wydawnictwem towarzyszącym obchodom 600. Urodzin Łodzi, która powstaje we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi, Biblioteką Miejską w Łodzi oraz Uniwersytetem Łódzkim. W jej powstanie zaangażowanych jest ponad 100 specjalistów z różnych dziedzin, a nad całością czuwa prof. Jarosław Kita.

ZOBACZ TAKŻE