Adolf Horak. Jeden z najbardziej znaczących obywateli Rudy Pabianickiej

5 czerwca 1955 r. w Bielefeld zmarł Adolf Horak – główny przedsiębiorca i jeden z najbardziej znaczących obywateli Rudy Pabianickiej.

Adolf Horak
Adolf Horak

Urodził się 18 lutego 1880 r. w Łodzi, był synem Józefa Horaka pochodzącego ze Zduńskiej Woli. Miał brata Gustawa oraz dwie siostry: Lidię i Idę. Rodzina prowadziła interesy w Łodzi, a od 1902 r. młody Adolf zarządzał familijnymi dobrami, w skład których wchodziły: fabryka włókiennicza przy ul. Piekarskiej, skład tkanin przy ul. Piotrkowskiej 149, a także handlowa filia firmy w Warszawie. 

W 1912 r. Horak do spółki z Grosem i Rozenem prowadził zakład wyrobów wełnianych i bawełnianych, a po I wojnie światowej uruchomił fabrykę fartuchów w Zelowie. Największa produkcja ruszyła jednak w latach 20. XX w. w fabryce wybudowanej na terenach przy ul. Pabianickiej, która została przekształcona w 1928 r. w spółkę akcyjną z kapitałem 5 mln zł i zatrudniała prawie 1000 robotników. W czasie okupacji fabryka została przejęta i produkowała na potrzeby Wehrmachtu, a po wojnie została znacjonalizowana i przekształcona w ZPB im. Armii Ludowej „Alba”. Przy tych zakładach zatrzymał się papież Jan Paweł II podczas wizyty w Łodzi 13 czerwca 1987 r.

Adolf Horak był także aktywnym działaczem ruchu baptystów, zasiadał w zarządzie Unii Zborów Baptystów Języka Niemieckiego i był współwłaścicielem wydawnictwa Kompas, propagującego idee tego wyznania. Za działalność społeczną w 1935 r. otrzymał tytuł Honorowego Mieszkańca Rudy Pabianickiej.

ZOBACZ TAKŻE