Określenie „kino afrykańskie", podobnie jak „sztuka afrykańska", nie odnosi się do konkretnego stylu, lecz jedynie do geografii. Kontynent afrykański to 54 kraje, ponad 3 tysiące grup etnicznych i języków, co przekłada się na niezwykle różnorodne kino i bogatą kulturę. Historia kina afrykańskiego sięga lat 60. XX wieku i dekolonizacji kontynentu. Dziś afrykańskie filmy są stałym elementem festiwali filmowych na całym świecie, a ich twórcy zdobywają uznanie za wkład w rozwój sztuki filmowej.
ZOBACZ TAKŻE: Festiwal Książki Obrazkowej KROPKA+KRESKA w Łodzi
W programie 19. edycji Festiwalu AfryKamera zaprezentowanych zostanie w Łodzi 9 filmów, w tym pełnometrażowe fabuły oraz dokumenty stworzone przez osoby artystyczne ze społeczności LGBTQIA+. Wszystkie projekcje odbędą się w kinie NCKF w Łodzi.
Festiwal Filmowy AfryKamera został zapoczątkowany w 2006 roku przez Fundację FilmGramm we współpracy z Ambasadą Republiki Południowej Afryki. Od tego czasu zyskał pozycję pierwszego i największego afrykańskiego festiwalu filmowego w Europie Środkowo-Wschodniej, prezentując szeroką gamę afrykańskich filmów oraz promując afrykańską kulturę, sztukę i muzykę. Tegoroczna queerowa tematyka Festiwalu wpisuje się w globalną dyskusję o tożsamości i społecznych przemianach.
- Program festiwalu dostępny na stronie: www.afrykamera.pl
- Bilety: 24 zł (normalny) / 20 zł (ulgowy)