Artysta był nominowany do Złotych Globów, nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA, do Czeskiego Lwa i Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł". Jest członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Skomponował muzykę do ponad 70 filmów fabularnych i dokumentalnych, a także seriali telewizyjnych. Stworzył Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Transatlantyk”, którego cztery edycje (w latach 2016-2019) odbyły się w Łodzi.
Muzykę do filmów komponował od lat 90., w tym do: „Niewiernej” Adriana Lyne’a, „Aimee i Jaguar” Maxa Farberbocka, „Straconych dusz” Janusza Kamińskiego, „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza, „Całkowitego zaćmienia”, „Placu Waszyngtona” i „Trzeciego cudu” Agnieszki Holland. W 2005 roku otrzymał Oscara za muzykę do „Marzyciela” Marca Forstera Marzyciel z Johnny’m Depp’em i Kate Winslet.
Za swoje artystyczne dokonania, ale także za promowanie polskiej kultury Jan A.P. Kaczmarek w 2006 roku został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2015 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2021 roku Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Fundatorem gwiazdy Jana A.P. Kaczmarka, 95. gwiazdy w Łódzkiej Alei Gwiazd, jest Miasto Łodź w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO. To siódma gwiazda dedykowana muzykowi. Wcześniej otrzymali je: Artur Rubinstein, Michał Urbaniak, Henryk Kuźniak, Zdzisław Szostak, Wojciech Kilar i Piotr Hertel.