Aleksander Tansman – muzyczny obieżyświat. Karierą dorównywał Arturowi Rubinsteinowi

15 listopada 1986 r. zmarł w Paryżu Aleksander Tansman – światowej sławy kompozytor, pianista, wirtuoz i dyrygent. Urodził się 11 czerwca 1897 r. w Łodzi w zamożnej rodzinie żydowskiej. Obok Artura Rubinsteina to drugi wielki łodzianin, który zapisał się w historii muzyki światowej.

Aleksander Tansman. Karierą dorównywał Arturowi Rubinsteinowi
Aleksander Tansman – muzyczny obieżyświat. Karierą dorównywał Arturowi Rubinsteinowi / fot. Aleksander Tansman, Paryż, ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi

W Polsce jednak nie zdobył takiego uznania, choć w 1919 r. został pierwszym w odrodzonej II RP zwycięzcą konkursu kompozytorskiego. Błyskotliwą karierę zrobił w Paryżu, a w okresie międzywojennym odbył artystyczną podróż dookoła świata – z Ameryki poprzez Chiny, Filipiny, Singapur, Indonezję, Cejlon, Egipt, Izrael aż do Grecji. W czasie pobytu w Japonii przyznano mu godność honorowego samuraja i rytualny miecz, a w Indiach był gościem Mahatmy Gandhiego. W czasie wojny święcił triumfy w Ameryce, a potem powrócił do Paryża i przyjął francuskie obywatelstwo. W gronie jego przyjaciół znaleźli się m.in. Charlie Chaplin, Alan Berg, Igor Strawiński, Andre Gide, Albert Einstein, Thomas Mann, Jean Cocteau czy Jean Renoir. Początek edukacji i lata młodości do 17. roku życia spędził w Łodzi.

Jako pierwszy z polskich kompozytorów został w 1945 r. nominowany do Oscara za oryginalną muzykę do filmu „Paris Underground”. Od 1996 r. w Łodzi odbywa się Międzynarodowy Konkurs Indywidualności Muzycznych im. A. Tansmana, choć ten znany na świecie łodzianin wciąż nie do końca jest przez nas rozpoznawany i doceniany.

ZOBACZ TAKŻE