Projekt „Ambasadorzy Odnalezionych Nadziei” powstał z myślą o osobach starszych, które poszukują nowych wyzwań, chcą się rozwijać i działać społecznie. To seniorzy, dla których wiek nie stanowi żadnej bariery. Od marca do czerwca uczestnicy projektu zdobywali wiedzę m.in. z zakresu psychologii pozytywnej, radzenia sobie z trudnościami i stresorami codziennego życia, założeń terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach, typów osobowości, chorób demencyjnych, komunikacji międzypokoleniowej, praktykowania uważności oraz poprawy dobrostanu i jakości życia w późnej dorosłości.
Celem projektu było uświadomienie seniorom, że mają wpływ na swoje emocje, myśli i zachowania, a to, jak będzie wyglądała ich jesień życia, zależy od nich samych. Podczas zajęć mogli spojrzeć na siebie przez pryzmat zasobów, a nie deficytów i stereotypów. Zdobyli też umiejętności i narzędzia, które pozwolą im budować pozytywne relacje z rówieśnikami, którzy potrzebują wsparcia, troski i zrozumienia.
Ambasadorzy Odnalezionych Nadziei z pomocą dla innych
To szczególnie ważny element projektu – Ambasadorzy Odnalezionych Nadziei chcą nieść światło wszędzie tam, gdzie panuje mrok. W dobie postępującej epidemii depresji i samotności wśród osób starszych, na wagę złota jest szczera rozmowa prowadząca do zmiany schematów myślenia i działania. Uczestnicy projektu mają zatem ważne zadanie do wykonania. Mogą pozytywnie oddziaływać na swoje otoczenie, wspierając osoby doświadczające trudnych sytuacji, związanych choćby z procesami starzenia się.
Projekt „Ambasadorzy Odnalezionych Nadziei” realizowany jest przez Fundację Łódzka Akademia Kobiecości z inicjatywy dr Moniki Mularskiej-Kucharek we współpracy z Rzeczniczką ds. Seniorów Celiną Maciejewską. Ambasadorami III edycji projektu są Teresa Lipowska i Marian Lichtman.