Aplikacja mAquarius zlikwiduje problem nielegalnych ścieków. Pobierz ją na telefon!

ZWIK przekazuje łodzianom aplikację do zamawiania wywozu nieczystości płynnych z szamb i przydomowych oczyszczalni. Aplikacja ułatwi życie mieszkańcom — pomoże wybrać najtańszą firmę asenizacyjną oraz przypomni o wysłaniu zlecenia.

Aplikacja mAquarius ułatwi życie łodzianom
Aplikacja mAquarius ułatwi życie łodzianom
8 zdjęć
Aplikacja mAquarius ułatwi życie łodzianom
Aplikacja mAquarius ułatwi życie łodzianom
Aplikacja mAquarius ułatwi życie łodzianom
Aplikacja mAquarius ułatwi życie łodzianom
Aplikacja mAquarius ułatwi życie łodzianom
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Wywóz nieczystości płynnych z szamb będzie można zamawiać przez specjalną aplikację „mAquarius”. Można ją pobrać bezpłatnie w sklepie Google Play. Aplikacja ułatwia życie — informuje nas o szacunkowym poziomie zapełnienia szamba, a także umożliwia wybór najtańszej oferty spośród działających w Łodzi firm asenizacyjnych. W aplikacji można też sprawdzić status wysłanego zlecenia oraz historię już wykonanych zleceń. Aplikacja pomaga również podczas kontroli przeprowadzanej przez strażników miejskich. Dostępne są w niej bowiem wszystkie informacje, o które proszą strażnicy: dane firmy, z którą mamy podpisaną umowę na wywóz nieczystości oraz częstotliwość opróżniania szamba czy przydomowej oczyszczalni.

Aplikacja również dla kierowców

Z aplikacji będą też korzystać kierowcy samochodów asenizacyjnych. Muszą w niej rejestrować ilość ścieków odebranych z każdej posesji. Dane te będą zestawiane z ilością ścieków przywożonych do punktu zlewnego ZWIK przy Grupowej Oczyszczalni Ścieków. Dzięki nowemu systemowi ZWIK porządkuje miejską gospodarkę nieczystościami płynnymi. Chodzi o to, żeby skutecznie chronić środowisko, żeby wszystkie ścieki z szamb trafiały tam, gdzie powinny — do oczyszczalni. Z programu „Aquarius” zakupionego od Agencji Wspierania Ochrony Środowiska korzysta obecnie 476 samorządów.

Apel do łodzian

ZWIK również apeluje do właścicieli szamb o przyłączanie swoich posesji do istniejącej w ulicach kanalizacji. Im mniej będzie w Łodzi szamb, tym lepiej wspólnie zadbamy o środowisko naturalne. Ścieki z nieszczelnych i przepełnionych szamb przedostają się do ziemi, w rezultacie czego dochodzi do skażenia gleby i wód gruntowych. Dzięki podłączeniu domu do miejskiej kanalizacji, nieczystości trafią do Grupowej Oczyszczalni Ścieków, która we właściwy sposób je oczyści, zarówno te bytowe, jak i przemysłowe. Koszt opróżniania szamba przez specjalistyczną firmę zdecydowanie przewyższa stawki opłat za odprowadzanie ścieków do kanalizacji. Korzystanie z miejskiej sieci to nie tylko oszczędność, ale przede wszystkim wygoda. Budowę przyłącza kanalizacyjnego należy rozpocząć od wystąpienia do ZWIK o wydanie warunków technicznych.

ZOBACZ TAKŻE