Artyści z Fundacji Działania pomagają dzieciom wykluczonym społecznie

Zaczęło się od tego, że chcieli pomóc innym zagrożonym wykluczeniem społecznym i marginalizacją. To, co mieli do przekazania, to ich artystyczna wrażliwość, energia i ogrom wiedzy o sztuce i kulturze. Fundacja Działania co roku roztacza opiekę nad kilkuset dziećmi, którym organizuje zajęcia i warsztaty siedem dni w tygodniu.

fot. Fundacja Działania
Artyści na rzecz dzieci – pokazują pasje, rozwijają talenty
8 zdjęć
fot. Fundacja Działania
fot. Fundacja Działania
fot. Fundacja Działania
fot. Fundacja Działania
fot. Fundacja Działania
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Pierwsze artystyczne działania realizowali w sposób nieformalny, na Starym Polesiu. Zaczynali w 2014 r. angażując się społecznie na rzecz dzieci ze świetlic środowiskowych, zgłaszając projekt “Świetlice artystyczne” do Budżetu Obywatelskiego na 2015 r.

– Robiliśmy różne animacje na łódzkich podwórkach. Jako grupa artystów, też takich w pewnym sensie wykluczonych społecznie, szukaliśmy wówczas swojego miejsca – wspomina Marta Pszonak z Fundacji Działania.

Początki Fundacji Działania

Po otrzymaniu poparcia ich inicjatywy przez łodzian grupa stwierdziła, że dobrze byłoby sformalizować działania. Założyła fundację. Od 2015 r. regularnie realizuje projekt „Świetlice artystyczne”. Aktualnie program finansowany jest między innymi z budżetu miasta Łodzi. Na rzecz kilkuset dzieci z Łodzi aktywnie działa około 30 artystów różnych sztuk. Są filmowcy, aktorzy, muzycy, artyści plastycy, malarze i inni.

– Dzieci uczą się animacji, improwizacji teatralnej, a często po takiej serii warsztatów idziemy potem z dziećmi do teatru, żeby zobaczyły w praktyce to, czego uczyły się u nas na zajęciach. Mają ogromną frajdę z tego, że znają aktorów występujących na scenie, że mogą z nimi po spektaklu porozmawiać. Czują się dzięki temu docenione – opowiada Marta Pszonak.

– Ja widzę po tych dzieciach, że umożliwienie im kontaktu z kimś, kto jest prawdziwym aktorem, czy prawdziwym muzykiem, jest dla nich szalenie ważne – przyznaje Martyna Konieczny, która do Fundacji Działania dołączyła będąc jeszcze na studiach. Niedawno ukończyła projektowanie ubioru na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Od kilku lat wiedzę wyniesioną z uczelni wykorzystuje, przygotowując warsztaty dla dzieci.

– Robiliśmy warsztaty z malarstwa i tworzenia przedmiotów S-F z przyszłości, po których zrobiliśmy wystawę. Dzieciaki wierciły dziury w ścianach, żeby powiesić prace, decydowały, gdzie co ma być umieszczone. Zwieńczeniem, takim przypieczętowaniem tych wysiłków, był wernisaż, dzięki któremu dzieciaki poczuły, że zrobiły coś naprawdę ważnego – opowiada Martyna Konieczny.

Artyści dla dzieci z Ukrainy

Zespół fundacji szybko zareagował także na wojnę w Ukrainie. Powstały warsztaty dedykowane dzieciom, które przyjechały do Łodzi z Ukrainy, ale także zajęcia integracyjne dla dzieci z różnych krajów. Jedne z nich prowadzi Yuliia Mykhaliuk, która w Polsce jest od 7 lat. Z wykształcenia jest projektantką wnętrz, zajmuje się malarstwem olejnym, pracuje też jako modelka. Do zespołu fundacji dołączyła na początku inwazji Rosji na Ukrainę. 

– Poczułam potrzebę pracy z dziećmi. Zadziałał jakiś taki rodzaj winy, że nie jestem tam, z moimi rodakami. Dlatego przyszłam tutaj i zaczęłam prowadzić zajęcia. Dzieci okazały się bardzo wdzięczne i cudowne podczas pracy – opowiada Yuliia Mykhaliuk, która prowadzi między innymi warsztaty „Dotknij Ukrainy” pomagające dzieciom poznać kulturę ukraińską, a także znaleźć jej odniesienia w innych kulturach. Fundację Działania można znaleźć na stronie internetowej <link http://www.fundacjadzialania.pl>www.fundacjadzialania.pl</link>.

ZOBACZ TAKŻE