Po 18 latach festiwal Audioriver pożegnał się z płocką plażą nad Wisłą. Pod koniec grudnia organizatorzy zdradzili, że na nową lokalizację imprezy wybrali łódzkie Zdrowie. Na terenie największego parku w mieście chcą ustawić kilka plenerowych scen, przy których bawić się będzie kilkanaście tysięcy osób.
Audioriver to występy największych gwiazd polskiej i światowej muzyki elektronicznej. Na dotychczasowych edycjach imprezy gościli m.in. Moderat, Simian Mobile Disco, Rudimental, GusGus, Nicolas Jaar, Royksopp, Kavinsky, Trentemoller, Pretty Lights, ZHU, Bonobo, Jamie Woon, Little Dragon i Naughty Boy.
Audioriver zaplanowany jest w dniach 12–14 lipca w części parku na północ od ul. Konstantynowskiej. W rejonie skrzyżowania z al. Unii Lubelskiej, koło strzelnicy i siedziby klubu strzeleckiego, na obszarze polan nad parkowymi stawami.
Obok zadowolenia z przeniesienia imprezy do naszego miasta wśród łodzian pojawiają się także głosy z zastrzeżeniami co do jego proponowanej lokalizacji. Mieszkańcy martwią się o zabytkowy łódzki park, o to, jak zniesie on tak dużą imprezę oraz jaki wpływ będą miały nocne koncerty na żyjące na Zdrowiu zwierzęta.
– W mediach pojawiła się informacja o przeniesieniu imprezy do Łodzi. Zaskoczyło nas to, nie było żadnych rozmów ani spotkań z mieszkańcami na temat proponowanej nowej lokalizacji – mówi Julian Sojka, założyciel grupy Zielone Serce Zdrowia, dedykowanej ochronie parku na Zdrowiu. – Zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym, a mamy swoje zastrzeżenia i obawy, których nie mieliśmy do tej pory okazji skonfrontować z organizatorami festiwalu.
Główny postulat grupy to: Audioriver tak, ale w innym miejscu w Łodzi, np. na Błoniach koło górki Retkińskiej. – Martwimy się o kwestie ochrony roślinności oraz zwierząt, które zamieszkują park. Boimy się, że zarówno fauna, jak i flora są zagrożone. Festiwal to przecież duża impreza, najpierw będzie tu operował ciężki sprzęt ustawiający sceny, a potem mamy trzy dni koncertów do rana – mówi Sojka.
Audioriver w Łodzi. Główne zastrzeżenia łodzian
Wśród zastrzeżeń z różnych stron i od różnych osób pojawiają się także kwestie zamknięcia części parku na potrzeby imprezy, ochrony miejsc pamięci, uporządkowania parku po festiwalu czy uzgodnień z właściwymi służbami. – Wreszcie mamy kwestię hałasu dla mieszkańców i uciążliwości dla okolicznych osiedli związanej z tak dużą publicznością – dodaje Sojka.
Organizatorzy festiwalu Audioriver odnieśli się w mediach do zarzutów. – Na organizację festiwalu przeznaczonych będzie kilkanaście procent powierzchni parku. Pozostałe ponad 80% terenu będzie nadal dostępne dla łodzian. Dodatkowo nawet przez 2,5 tygodnia, których potrzebujemy na urządzenie terenu pod Audioriver, teren festiwalu też będzie ogólnodostępny – zapewnia Piotr Orlicz-Rabiega, pomysłodawca i organizator Audioriver.
Zabezpieczenie zieleni i okolicy
Parkowe pomniki przyrody i Pomnik Czynu Rewolucyjnego mają zostać zabezpieczone, a goście festiwalu nie będą mieli do nich dostępu. Samochody ze sprzętem będą poruszały się w sposób wskazany przez konserwatora zabytków. – Zarówno przygotowania, jak i produkcja festiwalu jest i będzie uzgadniana na bieżąco z wojewódzkim konserwatorem zabytków i Zarządem Zieleni Miejskiej. Chcemy zostawić park w lepszym stanie niż go zastaniemy – mówi Orlicz-Rabiega.
Sceny festiwalowe będą ustawione tyłem do ogrodu zoologicznego. – Organizatorzy Audioriver zapewnili nas, że poziom hałasu w okolicach ogrodu będzie mniejszy niż generuje ruch uliczny na ul. Konstantynowskiej w godzinach szczytu, ok. godz. 16:00. Wydarzenie będzie znacząco oddalone od terenów ogrodu. Naturalną barierą dla dźwięku są drzewa oraz budynek Orientarium, który oddziela akustycznie park od reszty terenu zoo i wybiegów zwierząt – mówi Tomasz Jóźwik – członek zarządu zoo ds. hodowlanych.
Spotkanie z mieszkańcami
Organizatorzy Audioriver zapraszają na spotkanie ws. festiwalu.
Gdzie: Szkoła Podstawowa nr 40 przy ul. Praussa 2
Kiedy: 17 stycznia, godz. 17:00