Bezdomne koty w Łodzi potrzebują pomocy. Sprawdź, jak robić to skutecznie i nie szkodzić [SZCZEGÓŁY]

Sezon jesienno-zimowy to z pewnością najtrudniejszy czas dla bezdomnych kotów w Łodzi. Łodzianie chętnie pomagają, a możliwości jest wiele.

Bezdomne koty w Łodzi
Bezdomne koty w Łodzi potrzebują pomocy
6 zdjęć
Bezdomne koty w Łodzi
Bezdomne koty w Łodzi
Bezdomne koty w Łodzi
Bezdomne koty w Łodzi
Bezdomne koty w Łodzi
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Najskuteczniejszą, a zarazem bezpieczną dla zwierząt, metodą ograniczania bezdomności jest kastracja. Zalety tego zabiegu to m.in.: dłuższe życie zwierząt dzięki eliminacji zmian hormonalnych; wykluczenie wielu nowotworów; zmniejszenie tendencji do walki u kocurów.

Dzięki wsparciu miasta Łodzi, każdy kto znajdzie zwierzaki w potrzebie i zechce im pomóc, uzyska finansowanie na:

  • sterylizacje i kastracje bezdomnych kotów,
  • leczenie kotów wolno żyjących (bez hospitalizacji) – leczenie kociego kataru, urazów mechanicznych, eutanazje (w przypadku braku rokowań na przeżycie),
  • znakowanie kotów wolno żyjących.

Szczegółowe informacje dotyczące procedur i formalności można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ.

Jak skutecznie pomagać kotom w Łodzi?

Jeśli zdecydujemy się na dokarmianie bezdomnych kotów, pamiętajmy, że mięso i mokra karma szybko zamarzają i zwierzaki nie są w stanie ich zjeść. Lepiej sprawdzi się sucha karma zostawiana regularnie w tym samym miejscu, o podobnych porach dnia. Ciepła woda zamarza szybciej niż taka w temperaturze pokojowej, dlatego powinniśmy wystawiać lekko chłodną.

Schronienie przed zimnem i śniegiem zapewnią budki dla kotów. Mogą być zbudowane ze sklejki lub drewna, docieplone styropianem i słomą. Łatwo wykonamy je samodzielnie. Taki domek warto postawić na podwyższeniu, by nie chłonął zimna z podłoża.

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, koty wolnożyjące są uznawane za dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione dobre warunki bytowe i opiekę.

ZOBACZ TAKŻE