Biała Kamienica przy Zachodniej z opóźnieniem. Kiedy ruszy budowa? [WIZUALIZACJE]

Choć kamień węgielny pod budowę Białej Kamienicy, która ma stanąć na pustej od wielu lat działce na rogu skrzyżowania ul. Zachodniej z ul. Więckowskiego, wmurowano w listopadzie 2021 r., na działce niewiele się dzieje. Inwestor zapewnia, że plany wobec parceli nie uległy zmianie, a budowa nowego domu rozpocznie się już wkrótce.

mat. pras.
Biała Kamienica ma powstać na rogu Zachodniej i Więckowskiego
8 zdjęć
mat. pras.
mat. pras.
mat. pras.
mat. pras.
mat. pras.
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

– Opóźnienie prac budowlanych nastąpiło z dwóch powodów: trwającego po sąsiedzku generalnego remontu kamienicy przy ul. Zachodniej 76, która w ramach programu rewitalizacji centrum Łodzi jest przebudowywana na bibliotekę miejską, ale też z powodu konieczności przeniesienia kabli telekomunikacyjnych biegnących pod naszą działką. Załatwienie związanych z tym formalności ciągnęło się miesiącami – ubolewa Wojciech Czyżewski, wiceprezes spółki Yuniversal Development, która stoi za projektem Białej Kamienicy. – Wychodzimy jednak na prostą. Instalacje telekomunikacyjne udało się pomyślnie przenieść, a wykonawca remontu przyszłej biblioteki już finalizuje prace na ścianie od strony naszej działki Gdy tylko znikną rusztowania, zaczynamy budowę. Mam nadzieję, że już w październiku.

Współczesna wizja wielkomiejskiej kamienicy

Białą Kamienicę, budynek wielorodzinny o wysokości siedmiu kondygnacji z 69 mieszkaniami, 2 lokalami usługowymi na parterze, podziemnym garażem, parkingiem na poziomie 0 i tarasem widokowym na najwyższej kondygnacji, zaprojektował prof. Robert Sobański z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Architekt nie ukrywa, że w bryle i detalach architektonicznych budynku nawiązuje do kamienicznego stylu typowego dla dawnej Łodzi. Nowy dom, którego wizualizacje spotkały się z przychylnością łodzian, ma być współczesną wizją wielkomiejskiej kamienicy, dobrze wpisującą się w otoczenie i historię miasta. Elegancką estetyką może znacznie poprawić wizerunek okolicy, a zwłaszcza ciągu ul. Zachodniej, która po rozbiórkach jej frontowych kamienic wykonanych w latach 60. XX w. utraciła zabudowę pierzejową.

ZOBACZ TAKŻE