Bilans zdrowia ucznia. Przełomowe badania u ok. 30 tys. łódzkich dzieci

Ocena wzroku, słuchu, postawy ciała m.in. pod kątem skoliozy, ale i generalnie rozwoju fizycznego i psychicznego - to wszystko znajdziemy w tzw. bilansie zdrowia ucznia, który w całym okresie edukacji dzieci i młodzieży przeprowadzany jest 4 razy.

Bilans zdrowia ucznia
Bilans zdrowia ucznia, fot. cavanimages/envato.com

Teraz ta wiedza, którą o ok. 30 tysiącach łódzkich uczniów mają miejskie poradnie, zostanie zebrana i przeanalizowana. W przyszłości zaś pozwoli na przykład na tworzenie programów profilaktycznych skrojonych na potrzeby dzieci.

Elektroniczna karta zdrowia ucznia

Miejskie centra medyczne, czyli 40 należących do miasta poradni, mają pod swoją opieką 70 szkół. Tam pielęgniarki i higienistki szkolne sprawują pieczę nad ok. 30 tys. uczniów. Wykonują też m.in. bilanse szkolne.

Teraz zaś dostały jako wsparcie w swojej pracy, czyli przy gromadzeniu danych, specjalną aplikację, która pozwoliła na stworzenie elektronicznej karty zdrowia ucznia. Dzięki tej aplikacji powstaje nie tylko baza bilansów zdrowia ucznia. Mobilność ta pozwoli również przeanalizować zebrane informacje i stworzyć profil zdrowotny łódzkiego ucznia. Czy ma dobry wzrok i dobrze słyszy? Czy nie potrzebuje rehabilitacji? Czy grozi mu skolioza? A nawet jakie ma plany edukacyjne po ukończeniu liceum czy technikum.

Tak obszerna i przeanalizowana wiedza pozwoli m.in. układać programy profilaktyczne dla łódzkich szkół.

Na czym polegają bilanse zdrowia?

Uczniowie w okresie edukacji w szkole podstawowej i średniej bilanse zdrowia mają wykonywane 4 razy: jako 6-latkowie, tuż przed rozpoczęciem nauki w podstawówce, jako 10-latki, 14-latki oraz w wieku 17-19 lat. I tak w wieku 6 lat oceniany jest: wzrok, słuch i postawa ciała (wraz z ewentualnymi zaleceniami, co do rehabilitacji), a w przypadku chłopców - badane są również narządy płciowe. W wieku 10 lat do kontroli dochodzi m.in. sprawdzenie, czy dziecko nie ma daltonizmu. U 14-latka sprawdzana jest dojrzałość płciowa, tarczyca, a w uzasadnionych przypadkach dodatkowo zlecane jest RTG klatki piersiowej, morfologia i analiza moczu. Oceniana jest też postawa ciała pod kątem ewentualnej skoliozy, gdyż w tym okresie najczęściej pojawia się skokowy wzrost. 17-latek, poza standardową kontrolą oraz analizą rozwoju psychicznego, dostanie również pytanie o plany edukacyjne, a nawet zawodowe.

ZOBACZ TAKŻE