Biogazownia w Łodzi będzie produkować biogaz z odpadów rolno-spożywczych oraz innych odpadów rolniczych. Instalacja nie będzie za to produkować niepożądanych zapachów, zostanie odpowiednio zabezpieczona. Są dwie korzyści takiego rozwiązania: odpady od razu będzie można zwozić do nowopowstałej biogazowi, a dodatkowo powstanie z nich energia zapewniająca ogrzewanie w sezonie zimowym. Instalacja przy Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi będzie mogła też równolegle wytwarzać prąd, który do tej pory pochodził głównie ze spalania węgla.
Projekt ten stanowi część strategii zrównoważonego rozwoju miasta i firm, odpowiadając na wyzwania związane z redukcją emisji dwutlenku węgla i wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Jest to również kluczowy element działań mających na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej Łodzi do 2050 roku. Partnerzy podpisali już porozumienie w tej sprawie, kolejnym krokiem są analizy działania przyszłej biogazowni, a po ich zakończeniu nastąpi etap budowy.
Odzyskiwanie ciepła z oczyszczania ścieków
Już wcześniej ZWiK Łódź wspólnie z Veolią rozpoczęli osobny projekt, którego celem jest odzyskiwanie ciepła z oczyszczania ścieków. W tym procesie ciepło jest jednym z efektów, do tej pory ta energia nie była wykorzystywana, a może ona również skutecznie zapewniać ogrzewanie pomieszczeń. To przedsięwzięcie będzie również realizowane na terenie Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi.
Farmy fotowoltaiczne w Łodzi
Miasto Łódź, oprócz energii pochodzącej z instalacji przy GOŚ, inwestuje też w budowę farm fotowoltaicznych. Będą one położone w rejonie ulicy Brzezińskiej oraz na terenie lotniska w Łodzi. Energia z tych instalacji ma jeszcze bardziej wyeliminować udział spalania węgla przy produkcji energii.