Biurowiec przy Piłsudskiego przejdzie metamorfozę pod okiem artystów z ASP [ZDJĘCIA]

Biurowiec Forum76 (al. Piłsudskiego 76) przejdzie metamorfozę pod okiem artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Tak w naszym mieście biznes łączy się ze sztuką.

5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Budynek Forum76 był pierwszym w Łodzi biurowcem klasy A – otwarto go w maju 2009 r. Oferował wtedy najnowocześniejsze przestrzenie biurowe w naszym mieście. Dziś, po 14 latach, właściciele postanowili iść z duchem czasu i odmienić budynek. – Teraz, po pandemii, określenie „przyjazne biuro” to coś więcej niż wygodne biurka i fotele oraz dobry dojazd z różnych części miasta – mówi Guy Speir, współwłaściciel Sharow Capital, do którego należy biurowiec. – Szczególnie młodych pracowników trudno jest nakłonić do powrotu z home office. Zaczęliśmy zastanawiać się, kto powinien przygotować projekt nowoczesnych, przyjaznych przestrzeni biurowych, i uznaliśmy, że potrzeby młodych będą znać… inni młodzi. Dlatego o pomoc zwróciliśmy się do łódzkiej ASP – wyjaśnia.

Studenci do dzieła!

W ASP od razu spodobał się pomysł zaangażowania studentów w odświeżenie komercyjnej nieruchomości. Początkowo współpraca miała dotyczyć tylko części wspólnych, ale dziś już wiadomo, że jej zakres będzie większy. Najpierw studenci opracują projekt zmian w hallu głównym z recepcją i korytarzach, a w semestrze zimowym – w dawnej sali konferencyjnej, gdzie stworzą przestrzeń coworkingową. – Dokładnie taką, w jakiej sami chcieliby pracować. Ma być atrakcyjna dla młodych ludzi, którzy szukają inspirujących miejsc do pracy – wyjaśnia dr hab. inż. arch. Robert Sobański, koordynator zespołu projektowego. Obu stronom marzy się też stworzenie w Forum76 galerii sztuki, w której studenci i młodzi absolwenci będą mogli wystawiać swoje dzieła.

Łódź filmowa

Filmowa historia Łodzi i bezpośrednie sąsiedztwo Szkoły Filmowej i Muzeum Kinematografii skłoniły projektantów do sięgnięcia po „łódzkie” skojarzenie. W części wspólnej biurowca pojawią się neony inspirowane dawnymi łódzkimi kinami (a tych przed II wojną światową było w Łodzi najwięcej w Polsce, bo aż 33!). Odwzorowane na podstawie archiwalnych materiałów stworzą na ścianach galerię łódzkich neonów kinowych.

Ekipy remontowe rozpoczną prace w Forum76 w wakacje. Pierwsze efekty zmian będzie można zobaczyć jesienią.

ZOBACZ TAKŻE