Budżet Obywatelski Łódź 2023. Łodzianie postawili na zieleń i aktywnośc [PODSUMOWANIE]

Nowe nasadzenia, zielone skwery, ławki, latarnie, place zabaw i wiele więcej – w tym roku realizowane były kolejne projekty wybrane przez łodzian w Łódzkim Budżecie Obywatelskim. Nie zabrakło też wydarzeń kulturalnych, sportowych i edukacyjnych, w których mogli wziąć udział wszyscy chętni mieszkańcy.

zieleniec
Tak Budżet Obywatelski zmienia Łódź, fot. lodz.pl
21 zdjęć
zieleniec
zieleniec
zieleniec
zieleniec
zieleniec
ZOBACZ
ZDJĘCIA (21)

Łódzki Budżet Obywatelski to wyjątkowa przestrzeń partycypacji dla łodzian. Mogą składać propozycje projektów odpowiadających na potrzeby obywateli, a później w głosowaniu wybierać te, które ich zdaniem powinny zostać zrealizowane.  Mieszkańcy  biorą sprawy w swoje ręce, a dzięki ich zaangażowaniu co roku na łódzkich osiedlach powstają kolejne inwestycje i ciekawe inicjatywy.

Niezmiennie największą popularnością cieszą się zadania zielone i to właśnie takie najczęściej były realizowane przez miasto w ubiegłym roku. Przy osiedlowych ulicach pojawiły się więc nowe drzewa i krzewy, a w parkach i na skwerach zostały zasiane kwietne łąki. Bardziej zielono zrobiło się m.in. na Aleksandrowskiej, Wierzbowej, Retkińskiej, w Parku Podolskim, w Parku Sielanka, na Złotnie, przy Zagajnikowej, na Rondzie Solidarności i w wielu innych miejscach.

Zielony Budżet Obywatelski

Za sprawą łodzian na stawie w Parku nad Jasieniem zainstalowana została specjalna wyspa dla ptaków wodnych, która stanowi dla nich bezpieczne schronienie np. w okresie lęgowym. Na Stawach Stefańskiego, Stawach Jana i w Parku na Młynku stanęły nowe ławki sensoryczne wykonane z różnorodnych materiałów i wyposażone w elementy o zróżnicowanej fakturze. Mogą z nich korzystać m.in. osoby z niepełnosprawnością, dzieci i seniorzy. Z kolei na Skwerze Dubaniewicza pojawiła się specjalna ławka dla młodych mam, zapewniająca komfort i schronienie podczas karmienia czy przewijania niemowląt.  Mieszkańcy mogą też wypocząć wśród zieleni na Rokiciu – powstał tam nowy skwer otoczony drzewami i krzewami. Dodatkowe kosze na śmieci oraz pojemniki na psie nieczystości zostały zamontowane m.in. w Parku Reymonta, w Parku Sienkiewicza i w Parku Sielanka. Nie zabrakło też inwestycji w miejską infrastrukturę. To sami łodzianie zdecydowali, gdzie powstaną nowe przejazdy rowerowe, przejścia dla pieszych, chodniki i miejsca parkingowe.

Budżet Obywatelski również dla aktywnych

Wśród zrealizowanych projektów nie brakuje inicjatyw skierowanych do osób lubiących spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu. Przy ulicy Maczka zamontowane zostały trampoliny dla dzieci i dorosłych – to kolejna odsłona projektu, który co roku wspierają mieszkańcy osiedla. Łodzianie mogą też już trenować na nowym torze przeszkód ninja na Radogoszczu – infrastruktura służy do ćwiczeń ogólnorozwojowych dla osób w każdym wieku. Przez cały rok dla mieszkańców organizowane były też  zajęcia sportowe – joga i gimnastyka w Parku Podolskim, spacery nordic walking, a nawet treningi unihokeja i… rugby.

W łódzkich parkach działało Kino Letnie – podczas plenerowych seansów łodzianie oglądali największe filmowe hity, mogli się też wybrać na koncerty pod chmurką. Z kolei dla seniorów przygotowano cykl spotkań edukacyjnych w ramach Miniuniwersytetu Trzeciego Wieku.

Szkoły w Łodzi też skorzystały

Wśród projektów realizowanych w tym roku z Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego były też te zlokalizowane w szkołach. Nie do poznania zmieniły się dziedziniec i ogród SP nr 56 przy ul. Turoszowskiej. Teraz to bezpieczna przestrzeń do nauki i zabawy. Wśród zieleni stanęły nowe ławki, tablice edukacyjne i przyrządy naukowe, z których uczniowie będą korzystać podczas plenerowych lekcji przyrody i geografii. Podobną metamorfozę przeszło podwórko IX LO. Powstał tam Eko-ogród, a w nim naturalny i różnorodny pod względem roślinności ekosystem, który będzie domem dla pożytecznych owadów.

W tym roku mieszkańcy znowu głosowali na najciekawsze projekty, które ich zdaniem powinny powstać w Łodzi. W XI edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego wybrali 245 zadań. Na ich realizację w przyszłym roku miasto przeznaczyło 30 milionów złotych.

ZOBACZ TAKŻE