Budżet Obywatelski Łódź 2024. Głosuj i zmieniaj swoją okolicę!

Trwa głosowanie na projekty zgłoszone do Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Spośród 799 możliwości, by zmienić swoją okolicę, każdy z nas może wybrać 10.

realizacje budżetu obywatelskiego w Łodzi
Budżet Obywatelski zmienia Łódź, fot. lodz.pl
6 zdjęć
realizacje budżetu obywatelskiego w Łodzi
realizacje budżetu obywatelskiego w Łodzi
realizacje budżetu obywatelskiego w Łodzi
realizacje budżetu obywatelskiego w Łodzi
realizacje budżetu obywatelskiego w Łodzi
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Do 31 października trwa głosowanie na projekty zgłoszone w tegorocznej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. To ta część budżetu miasta, o której decydujemy sami w powszechnym głosowaniu. Czy warto? Ponad 1700 zrealizowanych dotychczas zadań to chyba wystarczająca liczba argumentów na „tak”!

Demokracje i wybory 

Demokracja to podobno fatalny system wyborczy – tak przynajmniej twierdził Winston Churchill jakieś 35 lat przed pojawieniem się pierwszych budżetów obywatelskich. Czy dzisiaj zmieniłby zdanie? Łódzki Budżet Obywatelski mógłby być dobrym powodem, by przynajmniej rozważyć tę zmianę – to w końcu demokracja najbardziej lokalna, sposób na wspólne tworzenie codzienności. Czy powoduje dyskusje, bywa kontrowersyjny, mógłby działać efektywniej? Pewnie tak – wiemy to, bo rozmawiamy. I tak jak zmienia się społeczna rzeczywistość, tak miasto stara się dostosować mechanizm budżetu, by był skuteczny. 

Wybierz lepiej

W budżecie obywatelskim mieszkańcy i mieszkanki wskazują projekty, które w pierwszej kolejności powinny zostać zrealizowane w mieście. To bardzo prosty mechanizm – lider/ka zgłasza projekt reprezentujący potrzebę lub oczekiwanie, a o jego realizacji i ważności decyduje głosowanie. Z jednej strony tworzy się konkurencja i walka o głosy, z drugiej jednak następuje aktywizacja zainteresowanych. Czy przy okazji budżetu jest sens się spierać, zazdrościć sobie liczby głosów, oceniać, czyj projekt jest lepszy, a czyj gorszy? Każde zadanie w ŁBO ma swój cel. Jest odpowiedzią na czyjąś bolączkę lub potrzebę. Każde wybrane zadanie to zmiana na lepsze. Czy powinno zostać wskazane inne? Spokojnie – budżet jest co roku – jeżeli efekt budżetu bardziej cieszy sąsiada niż Ciebie, warto cieszyć się wraz z sąsiadem, a w przyszłym roku zgłosić coś razem!

Warto „podejść do płota” 

W tym roku, by usprawnić proces głosowania, jego formuła została zmieniona. W poprzedniej edycji niemal połowę głosów oddanych w budżecie obywatelskim stanowiły te oddane na kartach papierowych – to niemal 50 tys. wydrukowanych kart! By ograniczyć zużycie papieru (50 tys. kartek to ponad 11 pełnych zestawów książek o znanym czarodzieju lub jakiś milion biletów MPK). Miasto postawiło na głosowanie przy wykorzystaniu internetowej aplikacji. W tej edycji każdy smartfon, laptop lub komputer to mobilny punkt do głosowania! Jeżeli znasz osoby, które nie mają takiego urządzenia, być może warto do nich zajrzeć i pomóc im w wyborze? Jeżeli niezbyt radzisz sobie z nowoczesnymi technologiami, czy to nie doskonała okazja, by zaprosić na obiad dzieci lub wnuki?

Szklanka do połowy pełna! 

Oczywiście dla tych, którzy traktują głosowanie jako okazję, by odwiedzić lokalną bibliotekę, lub wybrać się do centrum, miasto przygotowało i taką opcję. W tym roku jednak w bibliotekach głos można oddać przy użyciu komputera (i wsparciu pracujących tam osób), kartę papierową natomiast można wypełnić w Fabryce Aktywności Miejskiej przy ul. Tuwima 10 w godzinach pracy urzędu. Pamiętaj jednak, że głosowanie papierowe trwa tylko do 16 października! Dlaczego tak krótko? Aby urzędnicy i urzędniczki pracujący w punkcie, zamiast czekać na karty papierowe, mogli wsiąść na rowery i wspomóc w głosowaniu tych najbardziej potrzebujących! 

Sąsiedzi przez duże S 

W tegorocznej edycji ŁBO sąsiedzi i sąsiadki wybiorą do realizacji projekty na łączną kwotę 30 milionów złotych. Każdy mieszkaniec i każda mieszkanka Łodzi może wybierać spośród 660 projektów osiedlowych i 139 miejskich, poprawiając w ten sposób swoje otoczenie, społeczne relacje czy komfort życia. A wracając do Winstona Churchilla – czy gdyby żył, zmieniłby zdanie o demokracji? Nie mamy pojęcia. Z pewnością jednak głosowałby w budżetach obywatelskich! 

Zagłosuj: budzetobywatelski.uml.lodz.pl

Potrzebujesz pomocy? Tel. 42 638 46 00, 512 768 135 lub mailowo: projekt.bo@uml.lodz.pl

Dowiedz się więcej: uml.lodz.pl/budzet-obywatelski/lbo-20232024/glosowanie/

ZOBACZ TAKŻE