Budżet Obywatelski Łódź 2025. Nabór wniosków już od 10 maja! [SZCZEGÓŁY]

Nadchodzi prawdziwe święto partycypacji. Już po raz dwunasty łodzianie wezmą sprawy w swoje ręce. W maju rusza kolejna edycja Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkanki i mieszkańcy najpierw będą składać propozycje projektów, które ich zdaniem powinny zostać zrealizowane. Nabór wniosków rozpocznie się 10 maja.

ławki
Budżet Obywatelski zmienia Łódź!
8 zdjęć
ławki
osoby ćwiczące jogę
pies w parku
trampolina
plac zabaw
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

W ciągu 11 edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego łodzianie zgłosili ponad 10 000 pomysłów – od zielonych skwerów, przez nowe zabawki na placach zabaw, remonty miejsc parkingowych, kwietne łąki, miejskie pasieki, po zajęcia sportowe i spotkania kulturalne. ŁBO pozwala zmieniać plany i marzenia mieszkańców w rzeczywistość. W dotychczasowych głosowaniach zadecydowali, że warto zrealizować około 2500 zadań.

W tym roku łodzianie będą zmieniać Łódź już po raz dwunasty. To właśnie oni najlepiej znają potrzeby swojego miasta. W tym przypadku liczą się wyobraźnia i dar przekonywania. Na realizację najlepszych pomysłów w tej edycji ŁBO miasto przeznaczy ponad 30 000 000 zł.

Wiosną zachęcamy do przyjrzenia się potrzebom swoich osiedli, do kontaktu z sąsiadami, współpracownikami i Radami Osiedli. To jest doskonały czas na spacery diagnostyczne, które pozwolą ocenić, jakie projekty warto zgłosić do ŁBO. Już teraz mieszkańcy mogą się zastanawiać i przygotowywać wnioski, będziemy je przyjmować od 10 maja do 3 czerwca – mówi Agata Burlińska, z-ca dyrektora Biura aktywności Miejskiej. 

Budżet Obywatelski Łódź 2025. Jakie projekty można przygotować?

Mieszkańcy mogą składać projekty osiedlowe i ponadosiedlowe, dotyczące m.in. zieleni, polityki komunalnej, infrastruktury, kultury, zdrowia czy edukacji i sportu. We wniosku należy wskazać przedmiot i miejsce realizacji zadania, a także jego szacunkowy koszt. Na każdym etapie liderzy projektów mogą liczyć na wsparcie pracowników Biura Aktywności Miejskiej, którzy doradzą, jak prawidłowo wypełnić formularz. Wszystkie wnioski są później dokładnie analizowane. Urzędnicy sprawdzają m.in. czy zadanie może zostać zrealizowane we wskazanej lokalizacji i czy wnioskodawca właściwie oszacował jego wartość.

Propozycje projektów będzie można składać od 10 maja do 3 czerwca – drogą elektroniczną, na stronie UMŁ, papierowo w siedzibie Biura Aktywności Miejskiej przy ul. Tuwima 10 oraz korespondencyjnie. Wnioski, które spełnią wszystkie wymagania, zostaną dopuszczone do głosowania. To zaplanowane jest na październik. Wtedy wszyscy mieszkańcy Łodzi będą mogli zdecydować o tym, które zadania warto zrealizować.

ZOBACZ TAKŻE