Centralne Muzeum Włókiennictwa. Zobacz zaskakującą wystawę Xawerego Wolskiego [ZDJĘCIA]

Nasiona i kamienie półszlachetne z Birmy, czarna ziemia z Meksyku, bawełna z Indii, surowy jedwab z Tajlandii, rybie ości z Jawy, hinduskie i buddyjskie różańce, delikatne druty i masywne sznury – wszystkie te surowce w zaskakujących, nieoczywistych zestawieniach można zobaczyć na nowej wystawie „Sploty” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282).

wystawa w muzeum włókiennictwa w Łodzi
Centralne Muzeum Włókiennictwa zaprasza na wystawę Xawerego Wolskiego, fot. mat. pras.
9 zdjęć
wystawa w muzeum włókiennictwa w Łodzi
wystawa w muzeum włókiennictwa w Łodzi
wystawa w muzeum włókiennictwa w Łodzi
wystawa w muzeum włókiennictwa w Łodzi
wystawa w muzeum włókiennictwa w Łodzi
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

Xawery Wolski to polski artysta zajmujący się rzeźbą, instalacją i rysunkiem. Znany jest na świecie ze swoich monumentalnych rzeźb. Jego prace znajdują się w kolekcji m.in. Zachęty Narodowej Galerii Sztuki oraz Galerii Bielskiej BWA.

Wystawę „Sploty” jego autorstwa, prezentującą nieznane szerzej dzieła nawiązujące do tkania, splatania i innych technik włókienniczych oraz pokazującą efekty eksperymentów z różnymi materiałami, można już oglądać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Dzieła sztuki osadzone w kulturze

Artysta lubi eksperymentować z materiałami. Prace, które można oglądać na wystawie, powstały przy użyciu papieru, brązu, terakoty, drewna, gumy czy drutu. Większość z nich artysta zgromadził podczas swoich licznych podróży zagranicznych. Są wśród nich nasiona i kamienie półszlachetne z Birmy, czarna ziemia z Meksyku, bawełna z Indii czy surowy jedwab z Tajlandii.

– Ważne jest dla mnie tworzenie dzieł sztuki w danym kontekście kulturowym, duchowym i historycznym – mówi autor, Xawery Wolski. – Podczas moich rozległych podróży zebrałem w tym celu różne materiały naładowane historią i mistycyzmem ich oryginalnej kultury, które przekształcam we współczesne dzieła z zamiarem dokonania ich nowej interpretacji oraz zachowania ich istoty w innym kontekście.

ZOBACZ TAKŻE