Centrum Pomocy Dzieciom w Łodzi. Nowy pokój przesłuchań powstał dzięki Fundacji Słonie na Balkonie [ZDJĘCIA]

Fundacja Słonie na Balkonie we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę otwiera Centrum Pomocy Dzieciom w Łodzi. Placówka będzie oferować nieodpłatną pomoc psychologiczną, terapeutyczną i prawną dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem i ich rodzinom.

8 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Centrum działa przy Fundacji Słonie na Balkonie przy al. Kościuszki 39, lok 2 (na pierwszym piętrze) w Łodzi. – Dla mnie to niezwykle ważne, że stwarzamy kompleksową opiekę dla skrzywdzonych dzieci. Moja perspektywa biegłej psycholog z pokoju przesłuchań, gdzie towarzyszę dzieciom i sędziom, pokazuje mi, że możemy lepiej zadbać o komfort przesłuchiwanego dziecka. Tutaj nie tylko zadbamy o atmosferę przesłuchania, ale i zyskamy szansę przygotowania dziecka, pokazania do czego służą kamery i mikrofony, opowiedzenia, kto jaką rolę odegra przy przesłuchaniu. Dzieci w Łodzi nie miały do tej pory szansy na wcześniejsze spotkanie w sądzie – mówi koordynatorka CPD w Łodzi Małgorzata Przybył.

Przesłuchanie może nie być traumą

Jest tutaj przyjazna poczekalnia, w której dziecko z opiekunem może zaczekać na spotkanie. Dzieci mają wygodne miejsce do zabawy, mogą napić się herbaty, a nastolatkowie mogą naładować telefon. Jest przytulnie. Kiedy wszystko jest gotowe do nagrania, dziecko zapraszane jest na przesłuchanie. – Teraz przed nami najtrudniejsze zadanie, zaproszenie sędziów do współpracy – dodaje Małgorzata Przybył z Fundacji Słonie na Balkonie.

Anna Maria Wesołowska wspiera powstanie centrum w rodzinnym mieście. – Przesłuchanie to bardzo ważna czynność dla ustalenia sprawcy i okoliczności przestępstwa, ale na ogół też bardzo stresujące wydarzenie dla dziecka – mówi sędzina.

Model Barnhaus

Centrum Pomocy Dzieciom w Łodzi będzie działało według tych samych zasad i standardów, które sprawdziły się w innych tego typu placówkach w Polsce i na świecie. Pierwsze takie ośrodki (Child Advocacy Centres) przeznaczone dla dzieci pokrzywdzonych przestępstwem powstawały w Stanach Zjednoczonych i w Skandynawii, gdzie funkcjonują w oparciu o model Barnahus. 

Barnahus i wzorowane na nim Centrum Pomocy Dzieciom to system wsparcia, który oferuje wszechstronną, profesjonalną, interdyscyplinarną pomoc potrzebną do tego, aby dziecko jak najszybciej mogło wrócić do równowagi po doświadczeniu przemocy lub wykorzystywania seksualnego. Opieka terapeutów dziecięcych, psychologów, psychiatrów, lekarzy pediatrów, prawników jest dostępna pod jednym dachem, w jednym – przyjaźnie zaprojektowanym i przystosowanym do potrzeb dzieci – miejscu.

Fundacja Słonie na Balkonie od 11 lat wspiera dzieci po traumach, w kryzysie psychicznym. Kontakt pod numerem telefonu 800 800 602.

ZOBACZ TAKŻE