Chcesz zmienić lekarza POZ? Podpowiadamy, jak to szybko zrobić

Zdarza się, że jesteśmy niezadowoleni z opieki zdrowotnej świadczonej przez poradnię, do której jesteśmy zapisani. Nie próbujemy jednak zmienić jej na inną, ponieważ obawiamy się, że proces ten jest długi i skomplikowany. W rzeczywistości procedura jest bardzo prosta.

Chcesz zmienić lekarza POZ? Podpowiadamy, jak to szybko zrobić, fot. envato elements

Warto wiedzieć, że możemy to robić wielokrotnie, jednak tylko dwie zmiany medyka rodzinnego w ciągu roku kalendarzowego są nieodpłatne. Za każdym kolejnym razem trzeba wnieść opłatę do NFZ w wysokości 80 zł. Istnieją sytuacje, kiedy nie trzeba płacić. Z uiszczania tej należności zwolnione są osoby, których lekarz przestał świadczyć usługi w ramach funduszu, bo np. przeszedł na emeryturę lub podjął pracę w innym miejscu. Kolejnym odstępstwem od obowiązku zapłaty jest zmiana miejsca zamieszkania pacjenta. 

Jakie cechy powinien posiadać lekarz?

Zmiana lekarza rodzinnego to ważna decyzja, która może mieć wpływ na Twoje zdrowie, dlatego szukając medyka, weź pod uwagę nie tylko jego medyczne kwalifikacje i doświadczenie, ale także odpowiednie cechy charakteru. Lekarza powinny cechować empatia, cierpliwość, punktualność oraz uczciwość. Aby dokonać właściwego wyboru lekarza, poczytaj opinie lub zasięgnij informacje na jego temat od znajomych lub jego pacjentów w przychodni.

Zmiana lekarza rodzinnego w poradni

Po wyborze przychodni wystarczy wypełnić deklarację zmiany lekarza rodzinnego. Dokument ten otrzymasz w każdej poradni i złożysz go w rejestracji przychodni, w której chcesz się leczyć bądź w dotychczasowej przychodni – jeśli zmieniasz jedynie lekarza w obrębie tego samego ośrodka zdrowia. Deklarację możesz też pobrać ze strony NFZ i ją wydrukować. Jeśli przechodzisz do nowej placówki zdrowia, automatycznie przestajesz być pacjentem starej – nie musisz jej informować o swojej decyzji.

Zmiana lekarza rodzinnego przez Internet

Prostszym sposobem jest zmiana lekarza POZ za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Jedyny wymóg to posiadanie takiego konta. Żeby dokonać modyfikacji, wystarczy wejść na stronę pacjent.gov.pl, następnie zalogować się na swoje IKP, kliknąć zakładkę „Moje konto” i na dole strony w sekcji „Twoja Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ)” znaleźć odpowiednią pozycję, po czym kliknąć „Wypełnij deklarację”. Po wybraniu odpowiedniej przychodni należy zdecydować o zmianie lekarza, pielęgniarki albo położnej, a na koniec zatwierdzić całą operację. Informacja o decyzji pacjenta zostaje przekazana bezpośrednio do przychodni.

ZOBACZ TAKŻE