Stare drzewa, szczególnie te z uszkodzonymi korzeniami, pniami czy suchymi konarami, mogą stanowić realne zagrożenie. Nawet pozornie zdrowe drzewo, jeśli wewnątrz jest spróchniałe, może runąć pod wpływem silniejszego wiatru czy intensywnych opadów.
– Inspektorzy regularnie przeprowadzają przeglądy stanu drzewostanu, korzystając m.in. z opinii arborystów – specjalistów od zdrowia drzew. Działania takie są podejmowane z dużą ostrożnością, a każde drzewo przed wycinką jest dokładnie oceniane – mówi Justyna Krakowiak, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Łodzi.
W mieście każdego roku sadzi się tysiące nowych drzew. Dzięki temu zachowana zostaje równowaga przyrodnicza, a nasze łódzkie parki mogą pozostać zielone i bezpieczne dla wszystkich użytkowników – spacerowiczów, rowerzystów, dzieci i seniorów.
Bezpieczny odpoczynek w parkach w Łodzi niezależnie od pogody
W parkach w Łodzi tej wiosny zostały także zamontowane specjalne tablice, które ostrzegają przed niebezpieczną pogodą w sezonie wiosenno-letnim i podpowiadają jak zachować się w trakcie nawałnicy, silnego wiatru, intensywnych opadów.
Tablice znajdują się przy wejściach do wszystkich miejskich parków i zieleńców, tuż pod tablicami z nazwą (ponad siedemdziesiąt tablic) oraz w strategicznych punktach na terenie lasów miejskich (około pięćdziesięciu tablic). Na nich umieszczony jest kod QR, prowadzący do strony Zarządu Zieleni Miejskiej, gdzie można znaleźć szersze informacje na temat zagrożeń związanych przede wszystkim z drzewami przy ekstremalnych warunkach pogodowych. To nie tylko działania edukacyjne, ale także umożliwienie korzystającym z terenów rekreacyjnych w Łodzi podjęcia odpowiednich środków ostrożności w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych, które w ostatnich latach zdarzają się częściej.