Biała Fabryka, kompleks zabytkowych budynków, został wzniesiony w latach 30. XIX wieku przez niemieckiego fabrykanta Ludwika Geyera. To jeden z pierwszych ośrodków przemysłu włókienniczego w Polsce.
Liczący niemal 20 tys. mkw. obiekt wraz z powstałym w 2008 roku Łódzkim Parkiem Kultury Miejskiej (wtedy pod nazwą: Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej) przez lata był gruntownie modernizowany i przystosowywany do celów wystawienniczych. Industrialne wnętrza, zachowanie autentycznej architektury obiektu w połączeniu z nowoczesną infrastrukturą i bogatą ofertą wystawienniczą stanowi o unikatowym charakterze tego miejsca.
To symbol włókienniczej historii Łodzi i jeden z najbardziej znanych obiektów poprzemysłowych w Polsce, który z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów z kraju i zagranicy.
Prestiżowe wyróżnienie
Akt przystąpienia Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi do ERIH przekazał na ręce Anety Dalbiak, dyrektorki CMWŁ, prof. dr Meinrad Maria Grewenig, Prezes Stowarzyszenia ERIH oraz dr Adam Hajduga, wiceprezes ERIH.
Wydarzenie miało miejsce podczas 12. Dorocznego Forum Doradczego Szlaków Kulturowych Rady Europy, które obyło się w Łodzi w dniach 20-22 września.