Co robić w weekend w Łodzi? Dzień Ziemi, EC1 dla dzieci i dorosłych oraz inne atrakcje

Warsztaty dla dzieci, ścianka wspinaczkowa, pokazy MPO, teatr, spotkanie autorskie i wieczór dla dorosłych w EC1. Sprawdź, co ciekawego szykuje się w weekend (22-24 kwietnia) w Łodzi.

Nakręcone w Łodzi

Co łączy Warszawę, Berlin, Wiedeń czy Paryż z Łodzią? Łódź grała każde z tych miast! W piątek (22 kwietnia) o godz. 17:00 w Bibliotece Tuvim (ul. Tuwima 46) rozpocznie się spotkanie poświęcone książce „Nakręcone w Łodzi”.

Filmowe życie mają pofabrykanckie pałace i kamienice, parki, dziedzińce i podwórka, tłoczne dworce i prywatne mieszkania – nie sposób zliczyć, w ilu miejscach słychać było charakterystyczny dźwięk klapsa rozpoczynającego kręcenie ujęcia.

„Nakręcone w Łodzi” to pierwsza książka, która opowiada historię HollyŁodzi z perspektywy lokacji planów filmowych. W publikacji, wydanej przez Muzeum Kinematografii, Anna Michalska i Jakub Wiewiórski opisują 153 filmy fabularne nakręcone w łódzkich plenerach, od niemej „Ziemi obiecanej” Aleksandra Hertza i Zbigniewa Gniazdowskiego z 1927 roku, po „Piłsudskiego” Michała Rosy z 2019.

Autorzy przedstawiają plenery i wnętrza, opisują kulisy powstawania filmów, ich odbiór przez widzów i krytyków oraz rozmaite łódzkie konteksty. Rozmawiają z reżyserami, scenografami, operatorami, aktorami i producentami, a także ze szczęśliwcami spoza branży, którym udało się wejść na plan. Odkrywają wiele ciekawostek dotąd nieznanych i zabierają Czytelnika w podróż do filmowej Łodzi.

W spotkaniu wezmą udział autorzy publikacji – Anna Michalska i Jakub Wiewiórski. Wstęp wolny.

Podczas spotkania książka będzie sprzedawana w promocyjnej cenie 49 zł.

Kto nie ma nic, ten może wszystko

W weekend w Teatrze Nowym im. K. Dejmka będzie można zobaczyć spektakl „Kto nie ma nic, ten może wszystko”.

„Kto nie ma nic, ten może wszystko” to kolektywna praca studentek i studentów Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Spektakl powstał w ramach projektu „Nowy i Młodzi”, przy współpracy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Twórczynie i twórcy przyglądają się łódzkim historiom i herstoriom, powołując rzeczywistości epizodyczne: krótkie, przeoczone, pozornie niemające znaczenia. One składają się na tkankę tego miasta, jego niejednorodną tożsamość – często wypartą, zapomnianą, zatartą. Projekt stawia pytania o możliwości budowania tożsamości zbiorowej bez formułowania tożsamości jednostkowej. Bada granice między emancypacją i alienacją, autonomią i dominacją, wspólnotowością i obcością. 

Spektakle zaplanowano na sobotę i niedzielę (23 i 24 kwietnia) na godz. 19:15. Bilety: 2550 zł.

Przygody wody na Ulicy Żywiołów

EC1 (ul. Targowa 1/3) zaprasza w weekend na warsztaty dla dzieci. 

Woda zajmuje przeszło 70% powierzchni Ziemi. Jest głównym składnikiem ciała człowieka i występuje w trzech stanach skupienia. I to właśnie jej poświęcone będzie najbliższe spotkanie w Ulicy Żywiołów. Na warsztatach „Przygody wody” dzieci dowiedzą się, czym jest woda, będą same badać jej właściwości chemiczne oraz dokonają próby wymieszania jej z innymi substancjami.

Dla kogo? Dla dzieci od 6. roku życia

Kiedy? W sobotę i niedzielę o godz. 12:00

Jak długo? Ok. 45 minut

Koszt: 10 zł z biletem wstępu na Ulicę Żywiołów. 20 zł same warsztaty.

Galante sprzątanie 

Z okazji Dnia Ziemi przez cały weekend, od 22 do 24 kwietnia, trwać będzie wielkie sprzątanie miasta przez urzędników, uczniów szkół, wolontariuszy, obywateli Ukrainy i pracowników dziesiątek firm. Do akcji przyłączyć może się każdy!

Galante sprzątanie rozpoczną uczniowie, którzy w piątek będą porządkować najbliższe okolice swoich szkół. Do akcji zgłosiła się blisko setka szkół i tysiące uczniów. Tego dnia okolice swoich siedzib sprzątać będą także pracownicy miejskich spółek oraz setki pracowników firm.
W sobotę i niedzielę (23 i 24 kwietnia) do akcji ruszą pracownicy magistratu, wolontariusze oraz obywatele Ukrainy, którzy uporządkują 72 miejsca w mieście. Dokładne miejsca znajdziesz na interaktywnej mapie na stronie <link http://www.uml.lodz.pl/sprzatamy>www.uml.lodz.pl/sprzatamy</link>.
Do akcji sprzątania może się włączyć każdy mieszkaniec Łodzi. Wystarczy, że pomiędzy godziną 10:00 a 17:00 zjawi się w wybranym przez siebie miejscu. Tam dostanie worek i rękawice, a po przyniesieniu worka śmieci – świetną i ekologiczną torbę na zakupy z łódzkimi akcentami. 

Dzień Ziemi w Manufakturze

W najbliższy piątek (22 kwietnia) Manufaktura zaprasza do wspólnego świętowania Dnia Ziemi. 

Na najmłodszych czekać będzie szereg atrakcji przygotowanych przez MPO, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi, Eko Patrol i Straż Pożarną. W programie m.in. zasady leśnego savoir vivre, gry i zabawy na orientację w terenie czy warsztaty upcyklingowe.

W duchu eko

W piątek w godzinach 10:00–14:00 na rynku Manufaktury dzieci poznawać będą tajniki ekożycia. Dowiedzą się, jaką drogę przechodzą odpady, które trafiają do śmieciarek MPO, a także na własne oczy zobaczą, jak wyglądają i pracują takie maszyny. Prowadzący wyjaśnią im także, dlaczego tak ważna jest segregacja śmieci i jakie zagrożenia mogą powodować odpadki porzucone w lesie. Dla młodszych zaplanowano także kreatywne zabawy – czekają na nich warsztaty upcyklingowe, podczas których nauczą się, jak powtórnie wykorzystywać różne surowce do tego, by stworzyć z nich nowe przedmioty i dać im drugie życie. Uczestnicy będą mogli też wymienić surowce nadające się do recyklingu na… sadzonkę roślin! Wraz z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Łodzi najmłodsi odbędą wirtualną wycieczkę do lasu – wspólnie zapakują plecak na leśną wyprawę i poznają leśny savoir vivre! 

Żywioły i mitologia słowiańska

Animatorzy z Doliny Skrzatów zapraszają na twórcze warsztaty – budowanie domków dla skrzatów z „leśnych klocków”, czyli patyczków, sznurków i traw. Dzieciaki poznają też sekrety mitologii słowiańskiej i posłuchają o pradawnych mieszkańcach naszych ziem. Dzięki temu będą mogły wziąć udział w kolejnych zabawach – układance z abecadłem Słowian i grze w dopasowywanie żywiołów do bohaterów mitologii słowiańskiej. Na koniec czeka ich prezentacja książki „Skrzatologia, droga do zeskrzacenia”, o wychowaniu w naturze i zmaganiach człowieka w nieskrzacim świecie.

Dodatkowo strażacy zaproszą śmiałków na swoją ściankę wspinaczkową i do oglądania samochodów oraz strażackiego sprzętu.

Lądowanie na Księżycu

Na „Wieczór dla dorosłych” można wybrać się w piątek (22 kwietnia) o godz. 19:00 do Centrum Nauki i Techniki EC1 (ul. Targowa 1/3). 

Tym razem tematem przewodnim spotkania będzie 50. rocznica misji Apollo 16. Przedostatnia, jak dotąd, wyprawa na Księżyc dostarczyła kolejnych informacji o Srebrnym Globie. Wykonano wiele ciekawych badań, korzystając przy okazji z najnowszych zdobyczy ówczesnej technologii.

W pierwszej części spotkania omówione zostaną pokrótce założenia całego programu Apollo – od misji testowych, poprzez pierwsze loty załogowe poza orbitę Ziemi, aż do lotów Apollo 14 i 15. Druga część to opowieść o astronautach z Apollo 16 i ich niezwykłej podróży. Wykład poprowadzi Witold Rozdół. Bilety są dostępne w kasach stacjonarnych EC1 oraz w sprzedaży internetowej w cenie 26 zł.

100. rocznica urodzin Aliny Margolis-Edelman

W kwietniu przypada 100. rocznica urodzin Aliny Margolis-Edelman – wybitnej lekarki, społeczniczki, łodzianki. 

Z tej okazji Muzeum Miasta Łodzi zorganizuje wykład poświęcony Alinie Margolis-Edelman. Spotkanie odbędzie się w piątek (22 kwietnia) w ramach cyklu „Łodzianki (nie)znane” organizowanego wspólnie z Łódzkim Szlakiem Kobiet.

– Postać Aliny Margolis-Edelman od lat jest obecna w Muzeum Miasta Łodzi na jednej ze stałych ekspozycji poświęconych ważnym osobistościom pochodzącym z naszego miasta – mówi Magda Komarzeniec, Dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. – Mowa o Panteonie Wielkich Łodzian, w ramach którego prezentujemy Gabinet Marka Edelmana i Aliny Margolis-Edelman, a w nim liczne pamiątki z ich życia. Z okazji 100. rocznicy urodzin tej wybitnej lekarki nasi kuratorzy dokonali zmian na wystawie, dzięki którym nie będzie ona przedstawiona jedynie jako żona Marka Edelmana, ale równa mu postać – dodaje.

Spotkanie zaplanowano na godz. 17:30 w piątek (22 kwietnia) w Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 17). Zapisy: 692 926 319. Koszt: 5 zł – bilet ulgowy, 7 zł – bilet normalny.

ZOBACZ TAKŻE