Już w ten weekend (27–28 listopada) ulica Piotrkowska znów zamieni się w magiczny zakątek – pachnący choinkowym lasem i świątecznymi specjałami. Na stoiskach znajdziemy tradycyjne wędliny, chleby, wypieki i urocze pierniki. Piękne ozdoby, choinki, pyszne grzane wino, sery, wyroby z różnych stron świata w połączeniu z ozdobami i iluminacjami świetlnymi to przepis na udane popołudnie.
Jarmark to także dobre miejsce na zakup świątecznych prezentów, wyjątkowej biżuterii i rękodzieła, ale też wspaniała okazja do wspólnego spędzenia czasu, udziału w animacjach i występach.
W każdy weekend Jarmarku na najmłodszych czekać będą animatorzy i postacie świąteczne z bogatym programem zabaw, pokazów i animacji. Rodzicom czas będą umilać lokalni artyści wykonujący najpiękniejsze kolędy.
W najbliższą niedzielę (28 listopada) zaplanowano koncert bajkowych piosenek połączony ze spotkaniem z bohaterami najpiękniejszych opowieści.
Otwarcie Biblioteki Wolność
W weekend (26–27 listopada) świętujemy otwarcie Biblioteki Wolność (pl. Wolności 4). Z tej okazji na łodzian czekają wyjątkowe spotkania i atrakcje.
Piątek rozpocznie się spacerem po placu Wolności w towarzystwie znanych łódzkich przewodników, którzy przybliżą uczestnikom historię tego miejsca. Pierwsza tura o godz. 12:00, kolejna o godz. 16:30, wtedy też neon Biblioteki Wolność zabłyśnie w jesiennym mroku.
Tego dnia czeka nas jeszcze rozmowa Leszka Jażdżewskiego z prof. Stanisławem Obirkiem i Arturem Nowakiem – autorami książki „Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele”, którzy wyjaśnią, dlaczego polski kościół boi się wolności. Start o godz. 18:00.
Z kolei w sobotę o godz. 18:00 dr Tamara Skalska podyskutuje o wolności w perspektywie nadchodzącej katastrofy z Maciejem Jakubowiakiem, autorem książki „Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata”.
W piątek i w sobotę w bibliotece działać będzie „Profesjonalne doradztwo literackie”, w ramach którego znani i lubiani łodzianie wcielą się w rolę bibliotekarzy i będą polecać ważne książki z księgozbioru biblioteki.
Organizatorzy zapewniają, że zadbają także o poczucie nieskrępowanej wolności najmłodszych czytelników. W weekend czekać na nich będą zabawy, gry i warsztaty.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Andrzejki w Parku Miliona Świateł
W tym roku najbardziej magiczny wieczór andrzejkowy w Łodzi odbędzie się w parku Źródliska. W sobotę (27 listopada) w ramach wstępu do Parku Miliona Świateł będzie można wziąć udział w specjalnym wydarzeniu z nocnym zwiedzaniem Palmiarni, pełnym wróżb, przepowiedni i słodkich niespodzianek.
Od godz. 17.00 po otwarciu bram największej w regionie tematycznej wystawy świetlno-dźwiękowej na gości czekać będą nie tylko tajemnicze postacie, interaktywne rzeźby i zaczarowane labirynty, ale też spacer pośród palm w blasku księżyca i świec!
Palmiarnia oraz Kawiarnia Palmiarnia zapraszają do udziału w magicznym programie andrzejkowych atrakcji. Na zwiedzających czekają m.in. na karciane przepowiednie zawodowej wróżki, animacje z laniem wosku, losowanie ciasteczek z wróżbą oraz andrzejkowa loteria, w której wygrać można słodki poczęstunek. Dodatkowo uczestnicy wydarzenia mogą skorzystać ze specjalnej oferty gofrów, deserów i rozgrzewających napojów Kawiarni Palmiarnia.
Wstęp do parku Źródliska od strony al. Piłsudskiego. Udział wydarzeniu jest możliwy za okazaniem odpowiedniego biletu, które można zakupić w kasie na miejscu oraz na stronie: <link https://parkmilionaswiatel.pl/>parkmilionaswiatel.pl</link>. Bilety: 29 i 35 zł.
Andrzejkowy weekend na Fali
Tegoroczne andrzejki na Fali potrwają cały weekend (27–28 listopada). Magiczna atmosfera zagości w holu i strefie saun.
Aquapark Fala (al. Unii Lubelskiej 4) zaplanował na ten weekend wyjątkowe atrakcje. W sobotę i niedzielę do dyspozycji odwiedzających będzie przygotowany wspólnie z Tkalnią Zagadek pokój zagadek. W holu głównym w sobotę w godz. 18:00–20:00 oraz niedzielę w godz. 16:00–19:00 pojawi się także wróżka!
W niedzielę czekają jeszcze: o godz. 15:30 – pokaz i warsztaty tańca brzucha oraz w godz. 11:00–18:00 – stoisko z książkami.
Andrzejkowej atmosfery nie zabraknie także w strefie saun – na uczestników czekają klimatyczne naparzania w godz. 16:20–21:00, a także Cezar, który wcieli się w rolę szamana w godz. 17:30–21:30.
Natomiast w nocy z 27 na 28 listopada odbędzie się kolejna edycja Nocy Naturystów w andrzejkowym klimacie. Wielbiciele strefy saun będą mogli skorzystać z ceremonii saunowych.
Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu
Jeszcze do niedzieli (28 listopada) trwa Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu. A to oznacza, że możemy oglądać znakomite polskie i zagraniczne filmy dokumentalne, reportaże telewizyjne i radiowe zupełnie za darmo.
W sobotę (27 listopada) o godz. 16:00 warto wybrać się do Muzeum Kinematografii (pl. Zwycięstwa 1). W kinie Kinematograf zostanie wyświetlony film „Tu się żyje” w reżyserii Kingi Dębskiej.
Dokument opowiada o jedynym hospicjum na Litwie, prowadzonym w Wilnie przez charyzmatyczną siostrę Michaelę Rak. Film odsłania kulisy jego działalności, przybliża sylwetki pacjentów i pracowników. Pokazuje ideę hospicyjną w praktyce i – paradoksalnie – opowiada bardziej o życiu niż o śmierci. Po projekcji zaplanowano spotkanie z Kingą Dębską. Wstęp wolny.
Dowiedz się, co jedzono w dawnej Łodzi
Na premierowe oprowadzanie po wystawie „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” ścieżką kulinarną zaprasza w sobotę (27 listopada) Centralne Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282).
Ścieżka kulinarna to jedna z tras zwiedzania wystawy „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej.
Łódź okresu przemysłowego była zamieszkiwana przez Polaków, Niemców, Żydów, Rosjan i przedstawicieli innych narodowości. W każdym domu, bogatym czy biednym, dużym czy małym, była kuchnia. Nie tylko przyrządzano w niej posiłki, ale też dbano o kulinarne tradycje wyniesione z domu rodzinnego. Przygotowywano ulubione potrawy domowników i przechowywano różne łakocie, często wyjadane po kryjomu przez dzieci.
Podczas zwiedzania wystawy uczestnicy dowiedzą się, co jedzono w dawnej Łodzi, jakie były popularne potrawy, co gościło na łódzkich stołach w końcu XIX wieku, co w dwudziestoleciu międzywojennym, a co po II wojnie światowej.
Oprowadzanie poprowadzi Katarzyna Trela, edukatorka Działu Edukacji. Zaplanowano dwie tury – o godz. 12:15 i 14:30. Bilety: 10 (ulgowy) i 15 zł (normalny).