Co robić w weekend w Łodzi? Przewodnik po najciekawszych wydarzeniach

W nadchodzący weekend (13-15 maja) w Łodzi będzie się działo! Czeka nas Noc Muzeów, w której udział weźmie prawie 40 instytucji, piknik naukowy w Manufakturze, targi rękodzieła na Piotrkowskiej, wycieczka z przewodnikiem po Księżym Młynie i wiele innych. Sprawdź, gdzie warto się wybrać.

Noc Muzeów 2022

W weekend (14–15 maja) łodzian czeka wielkie zwiedzanie! Z soboty na niedzielę – po 2-letniej pandemicznej przerwie – wraca Noc Muzeów. To oznacza, że wieczorem i w nocy na mieszkańców czekać będą wyjątkowe atrakcje w łódzkich muzeach. 

Tego wieczoru zwiedzanie odbywa się za darmo lub za symboliczną złotówkę, w tym roku w Nocy Muzeów w Łodzi udział weźmie blisko 40 instytucji. Łodzianie będą mogli zwiedzać głównie wystawy, ale także wziąć udział w koncertach, wernisażach czy odwiedzić Lapidarium Detalu Architektonicznego. Co warto zobaczyć tej nocy? 

W Zajezdni Muzealnej Brus (ul. Konstantynowska 115) w godz. 18:00–1:00 zwiedzający będą mogli obejrzeć historyczne tramwaje i autobusy, a także zajrzeć do wnętrza hali postojowej oraz obejrzeć wystawy. 

EC1 (ul. Targowa 1/3) w godz. 19:00–1:00 zaprasza na zwiedzanie przestrzeni zabytkowej elektrowni i wystaw „Przetwarzanie Energii”, „Rozwój wiedzy i cywilizacji” oraz „Makro- i mikroświat”. W czasie Nocy Muzeów 2022 dostępny będzie taras widokowy na Chłodni Kominowej.

Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15) w godz. 18:00–1:00 zaprasza na nocne zwiedzanie Pałacu Poznańskich, a także wyjątkową, multimedialną wystawę stałą: „Łódź w Europie. Europa w Łodzi. Ziemia obiecana wczoraj i dziś”. 

Do świętowania dołącza także Monopolis (ul. Kopcińskiego 62), które od godz. 18:00 o każdej pełnej godzinie będzie organizować zwiedzanie z przewodnikiem muzeum poświęconego historii przemysłu spirytusowego w Łodzi oraz kompleksu Monopolis

Muzeum Fabryki w Manufakturze zaprasza na premierę wyjątkowego zabytku z czasów świetności zakładów Poznańskiego – pochodzącej z dwudziestolecia międzywojennego księgi wzorów. Zwiedzający mogą zajrzeć też do wnętrz dawnej wykończalni – gdzie pracujące krosna dopełnią fabrycznego przeżycia. 

 

Więcej szczegółów, listę i adresy wszystkich instytucji biorących udział w wydarzeniu znajdziesz tutaj: Noc Muzeów 2022.

A tu znajdziesz informacje jak dojechać do muzeów: Komunikacja miejska - Noc Muzeów 2022 

Festyn Nauki w Manufakturze

W Łodzi trwa XXI Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem: „Nauka i sztuka przygodą życia”. W sobotę i niedzielę (14–15 maja) na Rynku Włókniarek Łódzkich podczas Festynu Nauki będzie można podziwiać ekscytujące eksperymenty, podglądać pokazy, obserwować egzotyczne zwierzęta i wziąć udział w kilkudziesięciu innych wydarzeniach ze wszystkich dziedzin nauki!

W namiocie na rynku Manufaktury swoje stanowiska rozstawią studenci, członkowie kół naukowych i przedstawiciele łódzkich uczelni. Przez cały tydzień będzie działo się naprawdę wiele!

Jak w poprzednich latach z pewnością mnóstwo emocji wywołają roboty stworzone przez Koła SKaNeR – zaprezentowane zostaną roboty edukacyjne, poszukiwawczo-ratunkowe, drony oraz roboty wspomagające rehabilitację. Wykorzystują silniki krokowe, żyroskopy elektroniczne i mikrokontrolery, potrafią balansować, a nawet poruszać się na powierzchniach kulistych, takich jak np. piłka.

Nie zabraknie oczywiście dwóch pojazdów solarnych, które co roku zdobywają nagrody w konkursach prędkości na całym świecie.

Wyjątkowo ciekawie zapowiadają się pokazy i warsztaty w ramach akcji „Od włókna do papieru”. Będzie można obserwować m.in. tworzenie form do druku wypukłego, dowiedzieć się, jak powstaje papier farbowany na wodzie, a także w jakich okolicznościach sprawdzi się sitodruk. Chętni będą mogli wziąć udział w miniwarsztatach tworzenia papieru czerpanego, a także podejrzeć włókna papieru pod mikroskopem.

Festyn Nauki można odwiedzić w sobotę i niedzielę w godz. 10:00–18:00.

Księży Młyn - wycieczka z przewodnikiem

W maju Dom Kultury „Ariadna” rozpocznie nowy cykl pieszych wycieczek. Na początek organizatorzy zapraszają na spotkanie „Magia Księżego Młyna”. Start w sobotę (14 maja) o godz. 10:00.

Opowieści z tej starej dzielnicy Łodzi snuć będą dobrze znani uczestnikom poprzednich spacerów – fabryczna dziewczyna – Panna Hanka (Ewelina Kopera) oraz majster – Pan Kazik (Bartek Damian Mielniczek). Duchy przeszłości oprowadzą zebranych nostalgicznymi, a czasem nawet spod ciemnej gwiazdy uliczkami i zaułkami Księżego Młyna.

Sercem Księżego Młyna jest XIX-wieczna fabryka Karola Scheiblera oraz osiedle robotnicze ze słynnymi famułami. Panna Hanka pokaże, gdzie niegdyś mieszkały jej koleżanki, gdzie robiło się zakupy w konsumach, czy też gdzie mieszkała kucharka samej pani Scheiblerowej! Pan Kazik uraczy uczestników opowieściami z fabryki, a być może pokaże też, gdzie z kolegami chodził po pracy napić się dobrego piwa z łódzkich browarów.

Bilety: 20 zł do nabycia w biurze Domu Kultura „Ariadna” (ul. Niciarniana 1/3) od poniedziałku do piątku w godz. 10:00–19:00. Wycieczka rozpocznie się w sobotę o godz. 10:00, zbiórka przed wejściem do Pałacu Scheiblera.

MotoSerce w Manufakturze

W sobotę (14 maja) na rynek Manufaktury powrócą motocykliści zrzeszeni przy Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych. To wszystko w ramach MotoSerca, czyli cyklicznej akcji, w trakcie której zbierana jest krew dla dzieci poszkodowanych w wypadkach samochodowych.

Łódzki finał akcji w Manufakturze to już tradycja! Od 12 lat motocykliści każdej wiosny pojawiają się na rynku Manufaktury na swoich niesamowitych maszynach – choppery, cruisery, motocykle wyścigowe, turystyczne, a także customizowane eksponaty pokazowe – to wszystko można będzie oglądać także w najbliższą sobotę, od godz. 10:00 do 18:00.

 

Rękodzielnia na Pietrynie

W najbliższy weekend (14–15 maja) na ul. Piotrkowskiej odbędą się targi rękodzieła. Wystawców znajdziemy przy ul. Piotrkowskiej na odcinku Tuwima–Nawrot. 

Na Rękodzielni na Pietrynie zaprezentuje się 30 wystawców z całej Polski, którzy pokażą wyselekcjonowane rękodzieło włókiennicze, dodatki do wnętrz, biżuterię, szkło i ceramikę artystyczną, galanterię, naturalne kosmetyki czy pamiątki związane z Łodzią. Stoiska będą czynne w godzinach 11:00–19:00.

Rzeczywistość obrazów

Muzeum Kinematografii (pl. Zwycięstwa 1) zaprasza w sobotę (13 maja) o godz.17:00 na wernisaż wystawy czasowej „Rzeczywistość obrazów. Filmy Witolda Leszczyńskiego i malarstwo Sylwii Solak”.

„Rzeczywistość obrazów” to pierwsza monograficzna wystawa poświęcona reżyserowi Witoldowi Leszczyńskiemu. Zostaną na niej zaprezentowane wspomnienia przyjaciół i współpracowników, fotosy, etiudy oraz pamiątki osobiste. Tytuł wystawy „Rzeczywistość obrazów” odnosi się do wypowiedzi reżysera o własnej twórczości. Leszczyński twierdził, że bliższe jest mu budowanie rzeczywistości ekranowej niż stwarzanie iluzji rzeczywistości prawdziwej.

Równoległy wątek wystawy tworzą obrazy i grafiki Sylwii Solak stanowiące współczesne malarskie spojrzenie na twórczości Leszczyńskiego.

Wstęp wolny.