Manu Summer Jazz Sundays
W niedzielę (7 sierpnia) rozpocznie się 12. edycja kultowej serii Manu Summer Jazz Sundays, nagrodzonej w tym roku Jazzową Perłą Łodzi podczas Grand Prix Melomani.
Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa – „Tribute to…” ma być hołdem złożonym największym postaciom polskiej sceny jazzowej: Maciejowi Strzelczykowi, Jerzemu „Dudusiowi” Matuszkiewiczowi, Wojciechowi Karolakowi i Zbigniewowi Namysłowskiemu. Muzyczną cześć gwiazdom oddadzą artyści, którzy z nimi komponowali, występowali, przyjaźnili się i razem tworzyli niezapomniany jazz.
Podczas pierwszego koncertu muzykę Macieja Strzelczyka przypomni projekt Piotra Rodowicza, który był częścią ostatniego składu artysty. Strzelczyk był wybitnym skrzypkiem jazzowym i uznanym aranżerem. W trakcie kariery został nagrodzony szeregiem znaczących nagród, m.in. wyróżnieniem na festiwalu Jazz Juniors, Złotym Smyczkiem na Konkursie im. Zbigniewa Seiferta czy nominacją do „Fryderyka”.
Start o godz. 17:00 na Małym Rynku w Manufakturze.
Z wizytą w pałacu Karola Poznańskiego
Jak mieszkał syn Izraela Poznańskiego – Karol Poznański? W weekend warto zwiedzić wybudowany w stylu neorenesansowym pałac, w którym obecnie znajduje się Akademia Muzyczna w Łodzi.
W trakcie spaceru po imponującym pałacu przy ul. Gdańskiej 32, będzie można obejrzeć m.in. ogród zimowy, salę balową, salę bilardową z palarnią, jadalnię i jedyną w swoim rodzaju klatkę schodową z ogromnym witrażem. Wiele z tych pomieszczeń jest wyposażonych w meble, które były używane jeszcze przez rodzinę Poznańskich. Uwagę zwiedzających z pewnością przykują kunsztowne boazerie, zdobione sufity czy kominki.
Najbliższe oprowadzania zaplanowano na piątek i niedzielę (5 i 8 sierpnia) na godz. 11:00. Bilet wstępu kosztuje 15 zł. Wymagane są zapisy mailowe: promocja@amuz.lodz.pl lub tel. 42 66 21 645.
Filmowe lato w łódzkim
Zwiedzanie wystawy „Łódź filmowa" z przewodnikiem, pokaz filmów z archiwów domowych mieszkańców naszego miasta, seans filmu „Wymyk" i premiera filmu „Sonata" Bartosza Blaschke - to wszystko czeka na łodzian w Muzeum Kinematografii.
„Włącz dostęp. Filmowe lato w łódzkim" to wydarzenie organizowane wspólnie przez Festiwal Kamera Akcja, Bibliotekę Miejską w Łodzi i Muzeum Kinematografii, a wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny. Odbędzie się w piątek (5 sierpnia) w Muzeum Kinematografii (plac Zwycięstwa 1).
O godz. 14:00 rozpocznie się zwiedzanie wystawy stałej „Łódź filmowa". Na godz. 15:30 zaplanowano pokaz filmów domowych. O godz. 17:00 widzowie będą mogli obejrzeć film "Wymyk" w reżyserii Grega Zglińskiego.
A o godz. 19:00 premierowo wyświetlony zostanie film „Sonata" Bartosza Blaschke, który opowiada opartą na faktach, historię Grzegorza Płonki, u którego dopiero w wieku 14 lat stwierdzono niedosłuch, a nie jak wcześniej zakładano – autyzm. Późna, prawidłowa diagnoza pozwoliła odkryć talent muzyczny chłopca. Po seansie odbędzie się spotkanie z aktorką Barbarą Wypych.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Letnie Koncerty w Altanie
Student i absolwentki Wydziału Sztuk Scenicznych Akademii Muzycznej w Łodzi: Wojciech Dzwonkowski – baryton, Zuzanna Caban – sopran i Magdalena Cieślak – mezzosopran, zaprezentują znane i chętnie nucone, piosenki z muzycznych filmowych hitów.
W repertuarze m.in. „Somewhere Over the Rainbow” z musicalu filmowego „Czarnoksiężnik z krainy Oz”, „Śnić sen” z musicalu „Człowiek z La Manchy”, piosenka „Love Never Dies”, skomponowana przez mistrza sztuki musicalowej Andrew Lloyda Webbera czy utwór „Gdybym był bogaty” z musicalu „Skrzypek na dachu”.
Koncert w parku Źródliska I w Łodzi (al. Józefa Piłsudskiego) odbędzie się w niedzielę (7 sierpnia) o godz. 17:00. Wszystkie koncerty w ramach cyklu „Letnie koncerty w Altanie" są bezpłatne.
„Baby witch" w Galerii Pop up Ogrodowa 8
Galeria Pop up Ogrodowa8 już w najbliższy piątek (5 sierpnia), zaprezentuje nową wystawę „Baby witch". Jej autorką jest nagradzana fotografka, absolwentka Łódzkiej Szkoły Filmowej współtworząca Fundację Picture Doc – Aleksandra Szajnecka.
„Baby witch” w internetowym slangu oznacza młodą, dopiero zaczynającą swoją przygodę z ezoteryką i rytuałami osobę, która pragnie zgłębiać swoją wiedzę na temat magii. Artystka, poświęcając uwagę wiedzy ezoterycznej, w oparciu o wskazówki publikowane w popularnych mediach społecznościowych, decydowała się na realizację różnego rodzaju rytuałów i obserwacji, takich jak np. stawianie tarota czy odczuwanie wpływu księżyca na cykliczność organizmu.
Konfrontując te praktyki z własną wrażliwością i życiowym doświadczeniem – także tym z okresu pandemii stworzyła artystyczny zapis poświęcony wiedzy duchowej.
Wystawa w biurowcu Ogrodowa Office przy ul. Ogrodowej 8 będzie dostępna do 21 sierpnia.
Spacery po Łodzi z przewodnikiem
Spacery z wyjątkowym przewodnikiem, który nie tylko prowadzi nas do interesujących miejsc, ale też przekaże ogrom wiedzy, ciekawostek i akcentów humorystycznych – brzmi jak plan na idealne weekendowe przedpołudnie!
Fundacja Ulicy Piotrkowskiej zaprasza na kolejny bezpłatny spacer poświęcony wielokulturowej Łodzi. Spotkanie zaplanowane jest na sobotę (6 sierpnia). Zbiórka o godz. 11:00 na placu Reymonta przy pomniku autora „Ziemi obiecanej".
Polówka - plenerowe kino dla każdego
Weekendowe propozycje Letniego Festiwalu Filmowego TME Polówka zadowolą fanów komedii romantycznych, horrorów, filmów dokumentalnych, a nawet wielbicieli twórczości Amy Winehouse.
W piątek (5 sierpnia) w cyklu „Polsko-ukraińskie kino" zostanie wyświetlony film z napisami w języku ukraińskim, widzowie obejrzą „I tak Cię kocham".
W sobotę (6 sierpnia) w Fuzji (ul. Milionowa 6a) będzie można zobaczyć horror w klimacie „Stranger Things" – „Odmieńcy".
Z kolei na niedzielę (7 sierpnia) zaplanowano projekcję słynnego dokumentu o życiu Amy Winehouse. „Amy" będzie prezentowana na Letnisku Księży Młyn. W tym samym czasie w ramach Moto Polówki na parkingu TME (ul. Rozalii 1) zostanie wyświetlona czarująca komedia romantyczna z 2006 roku z Cameron Diaz, Kate Winslet i Jude Law „Holiday".
Wszystkie projekcje są bezpłatne i rozpoczynają się o godz. 21:00.
Dmytro Kozacki: „Światło zwycięży”
Wystawę fotografii autorstwa Dmytro Kozackiego, które przedstawiają portrety bohaterskich żołnierzy pułku Azow i mieszkańców Mariupola, broniących zakładów Azowstal, można oglądać w Bibliotece Tuvim przy ul. Tuwima 46. Autorem zdjęć jest 26-letni żołnierz i fotograf - Dymytro Kozacki, szef służby prasowej pułku Azow, którego los jest obecnie nieznany. Przed 20 maja i poddaniem Azowstalu Kozacki zdołał umieścić w sieci zdjęcia, które dokumentują codzienność trzymiesięcznego wojennego życia w podziemiach olbrzymiego kombinatu. Wśród nich jest słynne zdjęcie „Światło zwycięży”, które przedstawia żołnierza stojącego w strumieniu światła, Fotografie zostały umieszczone na terenie całej przestrzeni biblioteki, także w miejscach nie do końca oczywistych. Można je oglądać bezpłatnie do końca września.
KIPISZ: Kobiecy koncert w ogrodzie
Trio „mocnych, muzykujących kobiet" wystąpi w klimatycznym ogrodzie klubokawiarni KIPISZ ul. Piotrkowskiej 282 w sobotę (6 sierpnia) o godz. 20:00.
Zespół tworzą: Aleksandra Kędzia - wokalistka oraz instrumentalistka grająca na skrzypcach i pianinie; Zuza Siewiera pisząca piosenki wokalistka, grająca na ukulele, pianinie i gitarze oraz Martyna Olbrych - pianistka, basistka, kompozytorka, która supportowała wraz z zespołem m.in. Lecha Janerkę czy TSA.