Razem z trwającymi wyborami samorządowymi pojawia się drugi, ważny kontekst do takich działań. 18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu, który powstał z myślą o edukacji w dziedzinie odzyskiwania surowców z odpadów oraz promocji ich prawidłowej segregacji.
Artystka Ada Rybka, która zadeklarowała swoją pomoc w przerabianiu banerów na etui, prowadzi na co dzień fundację Up-life, promującą wykorzystywanie materiałów z odpadów do produkcji nowych rzeczy. W swojej pracowni produkuje z nich biżuterię i wiele gadżetów, które służą potem użytkownikom przez wiele lat. Prowadzi też warsztaty dla osób zainteresowanych taką formą rzemiosła.
Etui na laptopy z banerów wyborczych zostaną rozdane uczniom łódzkich szkół, którzy brali udział w pionierskim programie Łódzkie Szkoły dla Klimatu. To cykl zajęć, podczas których młodzi ludzie w praktyce uczą się pożytecznych zachowań przydatnych dla stanu środowiska naturalnego – oszczędzają wodę w swoich domach, starają się obniżyć zużycie energii, sprawdzają, jakie korzyści ma ograniczanie ilości zjadanego mięsa.
W tym roku wystartuje druga edycja programu, w której weźmie udział dwa razy więcej szkół niż w poprzedniej (12).
W duchu re-use powstały też ogrody szkolne w pierwszej edycji projektu Łódzkie Szkoły dla Klimatu: ramy okienne z łódzkich kamienic wykorzystano jako trejaże do pnączy, a część betonowych chodników zastąpiono żeliwnymi płytami z dawnych fabryk. Projekt wspiera Fundacja Omeny Mensah, która kilkakrotnie odwiedzała już Łódź oraz udzielała wsparcia finansowego dla miejskiego programu.