Darmowe loty balonami na 600. Urodziny Łodzi! Leć zupełnie za darmo i świętuj na całego [SZCZEGÓŁY]

Między 28 a 30 lipca łódzkie niebo ozdobią balony. Nie dość, że codziennie będzie można podziwiać ich paradę z ziemi, to jeszcze będzie okazja polecieć takim balonem za darmo.

Darmowe loty balonami na 600. Urodziny Łodzi
Fiesta Balonowa na 600. Urodziny Łodzi. Poleć balonem zupełnie na darmo i świętuj na całego
5 zdjęć
Darmowe loty balonami na 600. Urodziny Łodzi
Darmowe loty balonami na 600. Urodziny Łodzi
Darmowe loty balonami na 600. Urodziny Łodzi
Darmowe loty balonami na 600. Urodziny Łodzi
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

– 600. Urodziny Łodzi to koncerty, gwiazdy, kabarety, wycieczki, pikniki, kolekcjonerskie moneta i znaczek oraz wiele, wiele innych atrakcji. Wśród nich nie zabraknie lotów balonem – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. – Między 28 a 30 lipca będziemy mogli nie tylko podziwiać ich paradę z ziemi, ale także za darmo wznieść się w nich na łódzkie niebo. Zwieńczeniem atrakcji będzie widowiskowy pokaz night glow, czyli nocna gala balonów na niebie.

Skąd dokładnie będą wylatywać balony? O tym dowiemy się dopiero na kilka godzin przed ich startem. Informacje pojawią się w social mediach.

Harmonogram przelotów aktualny na 26.07

Piątek, 28 lipca:

18:30 – 20:40 oficjalne otwarcie fiesty balonowej i loty na uwięzi z pl Dąbrowskiego

Sobota, 29 lipca:

5:15 – 8:00 - loty balonowe z różnych lokalizacji

18:30  - 20.40 - loty na uwięzi placu Dąbrowskiego

Ok. 21.00 - pokaz nocny balonów na placu Dąbrowskiego  

Niedziela, 30 czerwca:

5:15 - loty widokowe balonowe z różnych lokalizacji

18:30 - loty na uwięzi placu Dąbrowskiego

Ok. 18:30 - dodatkowo pokaz historyczny balonu Montgolfier z kostiumami z epoki

Międzynarodowe zawody

Nie bez powodu 600. Urodziny Łodzi uświetnią latające nad miastem balony. W latach 70. i 80. XX w. organizowano u nas zawody o zasięgu międzynarodowym. Na początku latały gazowce, wykorzystujące gaz hutniczy ze Śląska, którym zasilane było wtedy miasto. Idealnie nadawał się on do napełniania balonów, które startowały na Zdrowiu. Po kilku latach do gazowców dołączyły balony na ogrzane powietrze, które startowały z terenów Aeroklubu Łódzkiego.

Pierwsza edycja zawodów balonowych w Łodzi to 19 czerwca 1977 r. Wystartowały w nich po dwie załogi z Polski, Czechosłowacji, Australii i RFN, wszystkie balonami gazowymi. Zawody były rozgrywane co roku aż do końca lat 80. Puchar Głosu Robotniczego gromadził do kilkunastu załóg.

Z Łodzią związana jest również historia balonu Kościuszko – najstarszego w Polsce i jednego z najstarszych balonów na ogrzane powietrze na świecie. Widowiskowy i przepiękny Kościuszko to legenda w historii baloniarstwa. A ciekawostką jest fakt, że tegoroczną Fiestę Balonową z okazji 600-lecia Łodzi poprowadzi właśnie Jerzy Czerniawski, jeden z bohaterów i inicjatorów powstania balonu Kościuszko.

ZOBACZ TAKŻE