– Postanowiliśmy przekazać budynek po dawnym szpitalu Betlejem Urzędowi Marszałkowskiemu. Powstanie tutaj Centrum Zdrowia Psychicznego, którego powstanie jest kluczowe w dzisiejszych czasach. Wszyscy wiemy, że potrzeby w tej dziedzinie są olbrzymie. Przede wszystkim w aspekcie młodego pokolenia – mówiła Hanna Zdanowska, prezydent Miasta Łodzi.
– Inwestycja w zdrowie psychiczne, to przede wszystkim inwestycja w przyszłość naszego regionu. Nie ma nic ważniejszego niż dbanie o kondycje fizyczną, ale również psychiczną. Chciałam podziękować Pani Prezydent za przekazanie tego budynku Urzędowi Marszałkowskiemu. Teraz naszą rolą jest, by ten budynek przystosować i wyremontować tak, by mogło być tutaj nowoczesne Centrum Zdrowia Psychicznego – dodaje Joanna Skrzydlewska, Marszałek Województwa Łódzkiego.
Współpraca Miasta Łodzi i Zarządu Województwa Łódzkiego ma na celu stworzenie bardzo potrzebnego miejsca dla pacjentów z całego regionu. Nieruchomość po remoncie zostanie przekazana w nieodpłatne użytkowanie na rzecz Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łodzi. Powstanie tam wtedy Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych Łódź Polesie.
– Bardzo cieszymy się, że zarówno Pani Marszałek oraz Pani Prezydent pamiętają o psychiatrii. Niestety badania pokazują, że 25% Polaków zmaga się w swoim życiu z jakimś zaburzeniem psychicznym. Chcemy traktować psychiatrię w sposób bardzo podstawowy. Kładziemy nacisk na psychiatrię środowiskową, która z założenia jest zlokalizowana w orbicie potrzeb życiowych mieszkańca. Chcemy, by to miejsce świadczyło pomoc nie tylko dorosłym, ale również młodzieży – podkreśla prof. Piotr Gałecki.
Nieruchomość zwana „Szpitalem Betlejem", zabudowana jest dwoma budynkami szpitali i zakładów opieki medycznej o powierzchni 804 mkw. i 32 mkw. Szpital rozpoczął swoją działalność jeszcze w okresie zaborów w 1905 roku, wówczas pod nazwą Das Krankenhaus „Bethleem”. Działalność medyczną prowadzono tam do końca lat 70.