Dobre ubezpieczenie na życie - jak je wybrać?

Ubezpieczenia na życie często są ignorowane, co jest ogromnym błędem. Taką polisę trzeba potraktować bowiem jako zabezpieczenie finansowe dla najbliższych na wypadek wystąpienia niespodziewanych okoliczności. Warto mieć świadomość tego, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, decydując się na wybór takiego ubezpieczenia.

Polisa na życie - co to jest?

Polisa na życie zapewnia ochronę finansową dla bliskich, które zostają wskazane jako uposażone. Jeżeli dojdzie do śmierci ubezpieczonego, otrzymują one (może być to jedna osoba lub dwie) pieniądze. Najważniejsze jest to, aby każdego miesiąca na konto ubezpieczyciela wpłynęła składka w określonej sumie. Jeżeli dojdzie do wydarzenia, które zostaje określone w umowie, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca odpowiednie naliczone świadczenie w oparciu o wysokość sumy ubezpieczenia. Zakres ubezpieczenia na życie zawsze można dopasować do indywidualnych potrzeb.

Indywidualne ubezpieczenie na życie - jak dokonać wyboru?

Towarzystwo ubezpieczeniowe swoją ofertę w sprawie polis na życie kieruje do wszystkich osób pełnoletnich, które są w stanie samodzielnie podejmować decyzję. Dokonując wyboru, trzeba wziąć pod uwagę indywidualną sytuację życiową. Inna ochrona będzie potrzeba młodemu człowiekowi, który dopiero rozpoczyna studia i pierwszą pracę. Czego innego będzie potrzebować osoba mająca już np. trzydzieści lat, mająca już dwójkę dzieci, przymierzająca się także do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Liczy się indywidualna ochrona ubezpieczeniowa, która ma zapewnić bezpieczeństwo w określonych sytuacjach opisanych w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Zakup ubezpieczenia na życie - na co należy uważać?

Zanim zostanie złożony podpis na umowie, zawsze należy zapoznać się ze szczegółowymi informacjami, które określają m.in. warunki, kiedy można liczyć na wypłatę świadczenia. Trzeba bowiem mieć świadomość tego, że ubezpieczenie działa zawsze w określonych sytuacjach. Nie zawsze bowiem będzie możliwość uzyskania odszkodowania na wypadek śmierci. Przykładem może być zgon, do którego doszło na terenie państwa, w którym toczą się działania wojenne. Jeżeli osoba ubezpieczona była tego świadoma i pomimo tego zdecydowała się na wyjazd, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia osobom bliskim. Istotną kwestią przy podpisywaniu umowy jest również suma ubezpieczenia i wysokość składki. Warto sprawdzić czy wypłata będzie obowiązywać także z tytułu poważnego zachorowania, czy tylko w przypadku śmierci.

Kto może być upoważniony do otrzymania pieniędzy z ubezpieczenia na życie?

Polisa na życie jest takim produktem, który można dopasować do indywidualnych potrzeb. Zarówno jeżeli chodzi o zakres ochrony, tak również osoby mające prawo do otrzymania świadczenia. W zdecydowanej większości wskazywani są małżonkowie lub też wieloletni partnerzy. Rodzice wskazują także na swoje dzieci jako na najbliższych członków rodziny, co nie jest jednak warunkiem koniecznym. Ilość osób wskazanych do wypłaty środków finansowych z tytułu ubezpieczenia na życie jest dowolna. Ważną kwestią jest tylko to, aby ich udział określić w procentach. Można całość podzielić w równych częściach, ale nie jest to koniecznością. W przyszłości, jeżeli będzie taka potrzeba, istnieje możliwość zmiany osób upoważnionych do otrzymania środków finansowych z ubezpieczenia na życie.

Jeżeli tylko będzie taka potrzeba, polisę na życie można rozszerzyć o dodatkowe produkty, np. fundusz kapitałowy. W ten sposób część pieniędzy będzie można zainwestować. Dobrym pomysłem będzie także szerszy zakres ochrony obowiązujący w przypadku problemów zdrowotnych ubezpieczonego.