Dom Literatury w Łodzi z bogatą ofertą na początek września. Spotkania, spacery oraz festiwal Tuwima

Dom Literatury w Łodzi przygotował na początek września moc literackich atrakcji. Jednym z najjaśniejszych jego punktów będą obchody 130. urodzin Juliana Tuwima. Poza tym w planie jest Narodowe Czytanie "Kordiana" Juliusza Słowackiego, a także... wycieczka rowerowa.

Atrakcje Domu Literatury w Łodzi na początek września
Spotkanie w Domu Literatury w Łodzi, fot. Dom Literatury w Łodzi FB

Na początek września Dom Literatury w Łodzi przygotował następujące atrakcje:

Narodowe Czytanie "Kordiana" Juliusza Słowackiego (7 września)

Łódzkie instytucje kultury oraz władze miasta Łodzi i województwa łódzkiego zapraszają łodzian i łodzianki do wspólnego czytania "Kordiana" Juliusza Słowackiego w ramach corocznej akcji "Narodowego Czytania". Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury i pomimo upływu czasu nie tracąc na aktualności. Łódzka odsłona akcji odbędzie się w tym roku aż w czterech lokalizacjach.

  • Plac Wolności (godz. 13:00)
  • Park Staromiejski (godz. 14:00) 
  • Stary Rynek (godz. 14:30)
  • Ogród Ośrodka Sztuki (MSK: Polesie) przy ul. Krzemienieckiej 2A (godz. 16:00)

Rajd rowerowy z Jakubem Kornhauserem (8 września)

Rajd rowerowo-literacki z Jakubem Kornhauserem, poetą, eseistą, tłumaczem, literaturoznawcą, ale również zapalonym cyklistą, autorem książki "Premie górskie najwyższej kategorii". Jakub Kornhauser zabierze uczestników wydarzenia na rowerową wyprawę po obrzeżach Łodzi, aby zarówno pokazać, jak i opowiedzieć o tym jak wygląda świat znad kierownicy typu "baran". Wycieczka będzie składać się z przejazdu wyznaczoną przez autora trasą. W trakcie postojów o książce "Premie górskie najwyższej kategorii" z autorem rozmawiać będzie Paulina Frankiewicz. Miejscem zbiórki jest Stary Rynek, start został przewidziany na godz. 11:00.

W RUCH! 130. Urodziny Juliana Tuwima (13-15 września)

Lokomotywę Juliana Tuwima zna każdy — dziecko, dorosły i senior. To małe-wielkie arcydzieło jest popisem zdolności poetyckiej łódzkiego pisarza, który przy użyciu słów zdołał oddać dynamikę, tempo i prędkość rozpędzającej się maszyny. Dlatego hasłem obchodów 130. urodzin Juliana Tuwima jest fragment jego kanonicznego wiersza, słynne "W ruch", które rozpędza stalowy pociąg. Organizatorzy pragną, w rytmie inspirującej twórczości Tuwima, zaprosić do świętowania 130. urodzin poety, wprawiając w ruch jego rodzinne miasto. Obchody będą trwać 3 dni, w różnych lokalizacjach, stacjonarnie — w formie spotkań, koncertu, warsztatów, paneli dyskusyjnych oraz w ruchu — w formie spacerów i gry miejskiej.

Szczegółowy program obchodów 130. urodzin Juliana Tuwima

W piątek, 13 września o godz. 12.00 uroczystości rozpoczną się przy ławeczce Tuwima, z udziałem władz Łodzi. O godz. 12:30 w tym samym miejscu odbędzie się koncert "Tuwim i inni", przed publicznością wystąpią Julita Kożuszek-Borsuk (śpiew) i Piotr Zygma (muzyka). O godz. 13.00 w Bibliotece Tuvim wystartują warsztaty dla dzieci inspirowane Kubusiem Puchatkiem, zaś o godz. 17:00 w Domu Literatury, spotkanie z Edytą Prusinowską, autorką literatury Young Adult. Pierwszy dzień obchodów zakończą "Warsztaty mistrzowskie" z Renatą Lis, które rozpoczną się o godz. 18:00 w Domu Literatury. 

W sobotę, 14 września świętowanie zacznie się już o godz. 11.00 za sprawą wydarzenia "Mimozami jesień się zaczyna", czyli rodzinnego spaceru szlakiem Juliana Tuwima. O godz. 13:00 w Bibliotece Tuvim będzie miało miejsce spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem, autorem książki "Pan Słowik. O Julianie Tuwimie dla dzieci". W niedzielę, 15 września o godz. 11.00 wystartuje spacer śladami Ireny i Juliana Tuwimów. Drugi dzień obchodów zakończy się w Kamienicy Hilarego Majewskiego, gdzie godz. 15:00 odbędzie się wydarzenie "Premiera Łodzi. Książki do pisania".

ZOBACZ TAKŻE