Dom Seniora Uniwersytetu Łódzkiego. Zapewni miejsce dla 30 osób [ZDJĘCIA]

Prawdopodobnie już jesienią, wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego 2023/2024, działalność rozpocznie Dom Seniora Uniwersytetu Łódzkiego, który powstaje na bazie ponad stuletniej willi z początku XX w. – pieczołowicie odrestaurowanej i wzbogaconej o nową zabudowę mającą służyć pensjonariuszom.

Dom Seniora Uniwersytetu Łódzkiego
Dom Seniora Uniwersytetu Łódzkiego
22 zdjęć
Dom Seniora Uniwersytetu Łódzkiego
Dom Seniora Uniwersytetu Łódzkiego
Dom Seniora Uniwersytetu Łódzkiego
Dom Seniora Uniwersytetu Łódzkiego
Dom Seniora Uniwersytetu Łódzkiego
ZOBACZ
ZDJĘCIA (22)

Frontowy budynek na nieruchomości, wpisany do gminnej ewidencji zabytków, ma długą historię. W 1909 r. z inicjatywy rodziny Silbersteinów, znanej w przedwojennej Łodzi z filantropii, utworzono w nim Dom Sierot. W 1938 r. przekazano go Łódzkiemu Towarzystwu dla Dziewcząt Wyznania Mojżeszowego „Przytulisko”. Po II wojnie światowej, gdy nieruchomość przejął Uniwersytet Łódzki, w dawnym sierocińcu ulokował się Wydział Biologii wraz ze swą zwierzętarnią, która działała na tyłach posesji skryta za budynkiem frontowym.

15 pokoi, świetlica, patio i co jeszcze?

Po zwierzętarni nie ma już śladu. W jej miejscu powstał parterowy pawilon z 15 dwuosobowymi pokojami, które będą pełnić funkcję domu dziennego pobytu dla podopiecznych placówki. Każdy z nich ma łazienkę, a trzy pokoje są przystosowane do użytku dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Poza większym metrażem mają też powiększone łazienki i bezprogowe okna tarasowe. W każdym pokoju są też dwa wyjścia: jedno prowadzi na łączący wszystkie pomieszczenia wewnętrzny korytarz, a drugie – bezpośrednio na zewnętrzne patio, gdzie w ciepłe dni można będzie przysiąść na ławeczkach w otoczeniu zieleni, która dopiero zostanie tam posadzona. W budynku jest też duża świetlica mająca pełnić funkcję jadalni. Posiada zaplecze do serwowania posiłków, w którym szykowane do wydania mają być dania dostarczone w ramach cateringu. Właściwa kuchnia znajduje się w osobnym pomieszczeniu. 

Zadbano o detale

Duży podziw budzi odrestaurowany budynek główny. Nigdy nie był szczególnie bogaty w zdobienia, ale odnowiono detale architektoniczne na elewacji frontowej, klatkę schodową i kilka drewnianych drzwi, odtworzono stolarkę okienną i drzwiową. Oko przykuwają m.in. stylowe klamki. Gmach wyposażono również w windę, która ułatwi dotarcie na wyższe kondygnacje bywalcom mającym problemy z chodzeniem.

Wnętrza czekają jeszcze na wyposażenie, ale każde ma już swoje przeznaczenie. W budynku jest sala do fizykoterapii i rehabilitacji, a także osobna do zajęć gimnastycznych. Są też biblioteka, pralnia, kuchnia, przebieralnie, gabinet lekarski, a nawet kaplica z konfesjonałem.

Z myślą o byłych pracownikach i nie tylko

Dom Seniora Uniwersytetu Łódzkiego ma zapewnić opiekę 30 osobom, przede wszystkim byłym pracownikom uczelni – niepełnosprawnym, w podeszłym wieku i potrzebującym pomocy. Korzystać z niego będą mogli także łodzianie niezwiązani z uczelnią, zwłaszcza w planowanych działaniach społeczno-edukacyjnych, które placówka podejmie, być może przy współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Koszt realizacji inwestycji wynosi ponad 10 mln zł, z czego ok. 6,5 mln zł stanowi dofinansowanie UE.

ZOBACZ TAKŻE