Dzikie wysypiska śmieci to prawdziwa bolączka. Odpady są porzucane zarówno na obrzeżach miasta, jak i w jego ścisłym centrum. To na przykład gruz, stare meble, elektrośmieci, opony, części samochodowe, stare tkaniny, niesprawny sprzęt RTV i AGD czy stosy butelek. O dzikim wysypisku mowa wtedy, gdy odpadów zalegających na skwerach lub przy ulicach jest wyjątkowo dużo.
W 2023 r. miejskie służby niejednokrotnie przy współpracy z mieszkańcami lub odpowiedzialnymi przedsiębiorcami usunęły 317 dzikich wysypisk. Zebrano w ten sposób milion kilogramów odpadów, które zapełniłyby 1000 dużych kontenerów na śmieci. Na ich uprzątnięcie miasto wydało w sumie ponad 2 250 000 zł.
Pomóż zlokalizować dzikie wysypisko
W niektórych przypadkach udało się odnaleźć winowajców i pociągnąć ich do odpowiedzialności, a przede wszystkim – zmusić do posprzątania swojego bałaganu. Jednak było to możliwe tylko wtedy, gdy wśród odpadów znajdowały się informacje, które naprowadziły służby na sprawców. Każdy trop przekazywany był do funkcjonariuszy Eko-Patrolu łódzkiej Straży Miejskiej, którzy później kontaktowali się z osobami odpowiedzialnymi za pozostawione odpady.
Powstała też specjalna mapa, na której zaznaczone są wszystkie miejsca, z których w ubiegłym roku usunięto dzikie wysypiska.
W walce z nielegalnymi składowiskami pomóc może każdy łodzianin. To właśnie mieszkańcy najczęściej zgłaszają ich lokalizacje. Obszar Łodzi na bieżąco monitorują też urzędowi inspektorzy – bez względu na cel kontroli zawsze sprawdzają, czy na skwerach lub przy ulicach nie wyrosły nowe góry śmieci.
Osoby, które zauważą dzikie wysypiska w swojej okolicy, powinny zgłosić je na stronie Łódzkiego Centrum Kontaktu z Mieszkańcami (lckm.uml.lodz.pl) lub pod numerem telefonu 42 638 44 44.