Sprawdziany mają formę pisemną, a czas trwania każdego jest inny: język polski – 150 minut, matematyka – 125 minut, a język obcy – 110 minut. Na egzamin uczniowie wchodzą tylko z piórem lub długopisem, na matematykę także z linijką, podobnie jak na maturach zakazane są telefony komórkowe, tablety i wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne. Języka obcego wybrać sobie nie można, obowiązuje ten uczony w danej szkole, wyjątek stanowią uczniowie z Ukrainy, którzy mogą wybrać z listy obejmującej język angielski, niemiecki, włoski, hiszpański, francuski, rosyjski.
Zwolnieni z egzaminu z danego przedmiotu są laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych oraz laureaci i finaliści konkursów przedmiotowy na poziomie wojewódzkim i ponadwojewódzkim. Wyniki będą znane 4 lipca i wtedy każdy będzie mógł jeszcze zmienić swoje preferencje w wyborze szkół średnich.
- ZOBACZ TAKŻE: Najlepsze licea w Łodzi według WaszaEdukacja.pl. Jak wynik na tle ogólnopolskim? [RANKING]
– Przypominam rodzicom, że do 22 maja trzeba się zalogować w systemie elektronicznego naboru i wybrać szkołę średnią oraz profile klas – dodała Elżbieta Płaszczyk, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji UMŁ. – Można wybrać dowolną liczbę szkół i klas, zachęcam by z tego korzystać, bo w ten sposób zwiększa się szanse na miejsce w szkole średniej.