Pierwsza edycja programu będzie poświęcona parkom leśnym, a do rozdysponowania będzie około milion złotych. Dzięki zmianom, parki te mają stać się terenami bardziej przyjaznymi dla przyrody i dla mieszkańców.
Jak działa Ekobudżet Obywatelski dla Łodzi?
1. Propozycje projektów
Mieszkańcy Łodzi mogą zgłaszać swoje pomysły na projekty ekologiczne - mogą to być inicjatywy związane z zieloną infrastrukturą, tworzeniem terenów zielonych, poprawą jakości powietrza czy oszczędnością energii. Koszty nasadzeń, pielęgnacji i innych elementów zwiększających bioróżnorodność muszą stanowić minimum 60% wartości każdej propozycji, a te mogą mieć dowolny eko-cel: wspierać bioróżnorodność, retencję wody, poprawiać funkcje ekologiczne, sprawiać, że tereny będą bardziej przyjazne dla zwierząt.
Projekty można składać od 10 do 31 stycznia mailowo na adres biuro.aktywnosci@uml.lodz.pl lub osobiście w Fabryce Aktywności Miejskiej przy ul Tuwima 10 lub w kancelarii przy ul. Piotrkowskiej 104. Proces zakończy się w kwietniu, aby nie kolidować z dobrze znanym już łodzianom Budżetem Obywatelskim Łódź.
2. Wybór projektów
Do współpracy zaproszeni zostaną przedstawiciele środowiska naukowego, organizacji pozarządowych oraz Rad Osiedli. To będzie zespół, który transparentnie rozdzieli środki na najpilniejsze i najbardziej eko-zadania. Punktowane będzie także deklarowane zaangażowanie mieszkańców w ich realizację.
3. Budżet
Środki przeznaczone na Ekobudżet są wyodrębnione w ramach budżetu miasta Łodzi. Kwota będzie podzielona na kilka projektów, a maksymalny koszt jednego zadania to 350 tysięcy złotych.
Ekobudżet Obywatelski w Łodzi to narzędzie, które wspiera idee zielonych miast, angażując obywateli w tworzenie przestrzeni przyjaznej dla środowiska i ich zdrowia. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: uml.lodz.pl/decydujemy/.