Branża w rozkwicie
Zapotrzebowanie na energię elektryczną na świecie ciągle rośnie, a transformacja w kierunku powszechnej elektryfikacji jest jednym z priorytetów unijnej polityki. Dodatkowo Polska ma potencjał, aby znaleźć się wśród największych europejskich graczy na rynku morskiej energii wiatrowej. Oznacza to, że w całym łańcuchu dostaw dla sektora energetyki rosnąć będzie liczba miejsc pracy dla osób z wykształceniem technicznym, zarówno dla inżynierów, jak i pracowników produkcyjnych. A na mapie produkcji kluczowych urządzeń dla tej branży szczególne miejsce zajmuje m.in. Łódź.
Praca ważna dla innych
Przy ulicy Aleksandrowskiej działa jeden z największych ośrodków produkujących transformatory w Europie. Kampus Hitachi Energy dostarcza urządzenia m.in. do zakładów energetycznych, turbin wiatrowych, centrów danych, fabryk i kolei.
W tutejszych zakładach pracuje blisko 1700 pracowników – od magazynierów, nawijaczy, monterów, stolarzy, spawaczy i lakierników, po inżynierów, specjalistów ds. IT i pracowników administracyjnych. Każdy z nich codziennie dokłada swoją cegiełkę do tworzenia urządzeń, które zapewniają niezawodne zasilanie klientom na całym globie oraz wspierają transformację energetyczną w kierunku bardziej zielonej przyszłości. W końcówce 2023 roku łódzki kampus Hitachi Energy został uhonorowany przez fundację Platforma Przyszłości tytułem „Fabryka Przyszłości" za nowoczesne podejście do zarządzania swoimi zakładami.
Monotonia? Nie tutaj
W tym wypadku nowoczesna fabryka nie oznacza wyłącznie postępowych procesów produkcyjnych i technologii, ale również określoną kulturę organizacyjną.
Choć same transformatory to urządzenia zaawansowane technologicznie, ich produkcja w dużej mierze opiera się na pracy ludzkich rąk, a nie automatyzacji. Nie ma tu typowej, monotonnej produkcji taśmowej – w łódzkich zakładach transformatory powstają na indywidualne zamówienia, więc ich wytwarzanie obejmuje zróżnicowane zadania i precyzyjne prace ręczne, m.in. podczas składania rdzenia i nawijania uzwojeń. Dlatego, aby odpowiadać na rosnące potrzeby sektora energetycznego, Hitachi Energy wciąż szuka utalentowanych pracowników.
Współpraca dla innowacji
Koncern kieruje się zasadą, że innowacyjność zakorzeniona jest we współpracy i różnorodności – w łódzkim kampusie zespoły uczą się od siebie nawzajem. To pozwala na zatrudnianie osób zarówno bez doświadczenia zawodowego, jak i ekspertów w swoich obszarach. Co ciekawe, kobiety na stanowiskach inżynierskich i produkcji nie są tu widokiem nadzwyczajnym, bo firma dostosowuje do ich potrzeb ergonomię pracy.
Jako część Grupy Hitachi, zakłady czerpią też z japońskich standardów i podejścia do zarządzania. W myśl filozofii Kaizen każdy może zgłaszać swoje pomysły codziennych usprawnień, a bezpieczeństwo pracy to priorytet, podobnie jak rozwój.
Nie chodzi tu jednak tylko o rozwój zawodowy, ale też dobrostan - pracownicy korzystają z programów wsparcia zdrowia, takich jak spotkania z fizjoterapeutą na terenie zakładu, a pracę w firmie chętnie wykorzystują, aby działać przy okazji na rzecz lokalnej społeczności. Dzięki temu każdy może mieć poczucie, że jego praca rzeczywiście ma znaczenie. Może to właśnie powód, dla którego niektóre rodziny pracują tu już od pokoleń.
Chcesz stać się częścią zespołu, który każdego dnia zmienia oblicze energetyki?
Sprawdź aktualne oferty pracy na: www.hitachienergy.com/careers lub napisz: pl-rekrutacja.lodz@hitachienergy.com