Europejskie Igrzyska Akademickie EUG 2022. Jak wygląda tabela medalowa?

Jeszcze przez tydzień studenci z całej Europy będą ścierać się w Łodzi w zmaganiach sportowych. Doczekaliśmy się medali dla polskich uczelni, mamy również dwa złota dla Łodzi.

Studencka rywalizacja wciąż trwa!
5 zdjęć
ZDJĘCIA (5)

W klasyfikacji medalowej na czele plasuje się węgierski Uniwersytet Nauk Sportowych. Madziarzy mają na koncie aż 10 krążków, w tym cztery złote. Po najwyższe laury sięgnęli w szachach kobiecych, dwa razy w kickboxingu oraz w pływaniu stylem motylkowym na dystansie 100 m. Sześć pozostałych medali to krążki brązowe.

Tuż za Węgrami plasują się Chorwaci z Uniwersytetu w Zagrzebiu. Zdobyli oni trzy złota, dwa srebra i trzy brązy. Reprezentanci czerwono-białej szachownicy, zarówno panie, jak i panowie, byli bezkonkurencyjni w piłce ręcznej plażowej oraz w męskim futsalu.

Trzecie miejsce w tabeli medalowej przypada warszawskiemu AWF-owi. Studenci ze stolicy sięgnęli po dwa złota, cztery srebra i dwa brązy. Dla stołecznej uczelni krążki z najdroższego kruszcu zdobywali Oleksii Lysenko w judo oraz Rafał Dobies w kick boxingu. Warszawianie szczególnie upodobali sobie sporty walki, bo to właśnie one przyniosły im wszystkie dotychczasowe medale.

Łodzianie z medalami

Uczelnie z naszego miasta również mogą pochwalić się miejscami na podium. Do tej pory Politechnika zdobyła dwa złote medale, Uniwersytet – dwa srebrne, a Uniwersytet Medyczny – jedno srebro.

Polibuda oba medale wyciągnęła z wody. Jan Kałusowski był najlepszy na 100 m stylem klasycznym, zaś Marcel Wągrowski wygrał wyścig na 50 m w stylu dowolnym.

Reprezentanci Uniwersytetu Łódzkiego swoje dwa krążki dosłownie i w przenośni wywalczyli. Oskar Zawiślak i Paulina Grzegorska srebrne medale zdobyli w kickboxingu.

Jedyny jak na razie medal dla Uniwersytetu Medycznego zdobyła Paulina Badowska. Podobnie jak zawodnicy z UŁ – w kick boxingu.

Co nas jeszcze czeka?

Jeszcze nie wszystkie konkurencje są rozstrzygnięte, więc w tabeli medalowej może dojść do przetasowań. Wciąż czekamy na wyłonienie zwycięzców w koszykówce, badmintonie, piłce ręcznej i wspinaczce.

Uniwersyteckie Igrzyska Akademickie trwają do 30 lipca. Na niedzielę planowana jest uroczystość zamknięcia imprezy, która zacznie się o godz. 18:00 w Sport Arenie.