Jak zmienił się sposób funkcjonowania Biura Aktywności Miejskiej dzięki nowej siedzibie? O wszystkim opowie załoga Fabryki w najbliższy piątek – świętowanie urodzin zaplanowane jest w godz. 12:00–19:00. W programie znalazły się gry miejskie, oprowadzanie po budynku i rozmowy – o życiu, działaniu, współdecydowaniu i zmianach. Oczywiście na lepsze!
Kolektor energii społecznej
Sama fabryka przy ul. Tuwima 10 powstała w 1881 r., produkowała osprzęt do maszyn włókienniczych. Od 2022 r. produkuje miejską aktywność – jest miejscem spotkań mieszkańców i realizacji działań organizacji pozarządowych. To w niej znajduje się centrum dowodzenia Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego i innych, partycypacyjnych działań miasta. Kiedyś zasilana maszyną parową o mocy 25 KM, dzisiaj działa na energię społeczną. – To zaangażowanie mieszkańców sprawia, że nasza praca ma sens. Dzięki nim wspólnie możemy zmieniać nasze miasto – mówi Katarzyna Dyzio, dyrektorka Biura Aktywności Miejskiej.
Farma wiatrowa
Celem Fabryki jest tworzenie warunków do rozwoju społecznych inicjatyw, dialogu, form współdecydowania. Właśnie po to w budynku zaprojektowano sale konferencyjne i warsztatowe oraz przestrzeń uniwersalną, sprawdzającą się zarówno jako galeria sztuki, jak i miejsce do rozmów, chociażby w ramach panelu obywatelskiego. – Aktywności nie da się wyprodukować, można jednak tworzyć dla niej warunki – dodaje Agata Kobylińska, wicedyrektorka Biura Aktywności. – Zależy nam, by mieszkańcy i mieszkanki złapali wiatr w żagle, uwierzyli, że wspólna praca ma sens, powoduje zmianę. Tak, można powiedzieć, że jesteśmy fabryką wiatru, a nawet wichury.
Produkty i prototypy
W Fabryce pracują oddziały ds. Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego i Inicjatyw Mieszkańców, Dziedzictwa Łodzi, Konsultacji Społecznych, Integracji Cudzoziemców oraz Jednostek Pomocniczych, a także pełnomocniczki Pani Prezydent ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, dzieci i młodzieży czy równego traktowania i rzeczniczka ds. seniorów. To nie wszystko. Kilka razy w tygodniu sale zapełniają się dzięki inicjatywom mieszkańców i mieszkanek, np. dzięki warsztatom z obsługi telefonów dla seniorów i seniorek, spotkaniom podróżniczym z serii „dookoła świata”, działaniom na rzecz integracji cudzoziemców. A to tylko ułamek z niemal 300 wydarzeń zrealizowanych od początku istnienia Fabryki.
Urodziny Fabryki
Świętowanie pierwszych urodzin Fabryki rozpocznie się w piątek, 19 maja, o godz. 12:00. Program podzielony został na dwa równoległe bloki. W trakcie „rozmów z Fabryką” goście będą mieli możliwość porozmawiania z osobami odpowiedzialnymi za budżet obywatelski, Kronikę Miasta Łodzi czy wsparcie dla cudzoziemców. W ramach „spotkania z Fabryką” zainteresowani będą mogli wziąć udział w oprowadzaniu po budynku lub sprawdzić się w roli urzędnika w grze miejskiej. – To nasze pierwsze urodziny i chcielibyśmy, by każdy znalazł coś dla siebie. Zaplanowaliśmy oprowadzania dla młodzieży i dorosłych, gry miejskie dla rodziców i dziećmi oraz rozmowy dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o naszych działaniach lub się w nie zaangażować. O godz. 17:00 wspólnie pokroimy tort – wymienia Karolina Pawlik, koordynatorka i główna organizatorka urodzin.
Szczegółowy program:
Blok: Porozmawiaj z Fabryką
- godz. 12:00–13:30 – o Łódzkim Budżecie Obywatelskim, konsultacjach i inicjatywie lokalnej
- godz.13:30–15:00 – Kronika Miasta Łodzi, 600 słów na 600-lecie Miasta Łodzi – historia miasta w pigułce;
- godz.15:00–16:00 – o tym, jak wspierać cudzoziemców
- godz.16:00–17:30 – organizacje pozarządowe i rada ds. rozwiązywania kryzysu bezdomności – czym są, co robią?
Blok: Spotkaj Fabrykę
- godz.12:00–13:00 – oprowadzanie dla młodzieży
- godz.13:30–14:30 – oprowadzanie dorosłych
- godz.14:00 – gra miejska
- godz.15:00–16:00 – oprowadzanie dorosłych
- godz.16:00 – gra miejska
- godz.17:00 – tort urodzinowy
- godz.18.00 – gra miejska
Więcej o urodzinach Fabryki Aktywności Miejskiej pod tym linkiem KLIKNIJ.