Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki. Na finał piknik w Manufakturze [SZCZEGÓŁY]

Trwa XXII Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki. Łódzkie uczelnie przygotowały wiele atrakcji, a zwieńczeniem wydarzenia będzie Piknik Naukowy na rynku Manufaktury.

5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Politechnika Łódzka zorganizuje ponad 20 imprez towarzyszących oraz 50 intrygujących warsztatów i zajęć. Chętni poznają ciekawostki związane m.in. z fizyką, medycyną, architekturą i mechaniką. Dowiedzą się także wielu interesujących rzeczy na temat historii kofeiny, powietrza, oceanów i materiałów polimerowych. 

Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego w środę, 19 kwietnia, w godz. 9:00–10:30 zaprosi na zajęcia „Pożeracze książek” i „Tramwajem po Łodzi” dla uczniów klas I–III. Dla szkół ponadpodstawowych przygotowano grę miejską „Labirynt biblioteczny” w godz. 10:00–11:00.

W piątek, 21 kwietnia, w godz. 9:15–10:00 w Instytucie Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych odbędzie się wykład „Wiedza projektantów, rzemiosło artystyczne i sukces inwestora na przykładzie realizacji wielkiego meczetu szejka Zeyeda w Abu Zabi”.

Piknik naukowy w Manufakturze

A w weekend, 22–23 kwietnia, w godz. 10:00–18:00 rynek Manufaktury zamieni się w światowe centrum nauki i techniki. Na zgromadzonych gości czekają wydarzenia naukowe, popularno-naukowe, kulturalne i artystyczne przygotowane przez łódzkie (i nie tylko) uczelnie wyższe oraz instytucje nauki i kultury. 

Jakie atrakcje przygotowali naukowcy? 

Bloki tematyczne obejmują szeroki zakres naukowy. Na rynku pojawią się stoiska dotyczące fizyki i chemii, filozofii, techniki i technologii, biologii, zdrowia i medycyny, psychologii i pedagogiki, historii, sztuki oraz ekologii i ochrony środowiska. – Podczas wydarzenia dobrze będą się bawić zarówno pasjonaci naukowi, jak i ludzie nie mający na co dzień styczności z podobnymi rzeczami. Wiek także nie ma znaczenia – piknik w Manufakturze jest otwarty również dla najmłodszych łodzian, więc można wybierać się całymi rodzinami. To będzie dobra okazja, żeby polubić się z fascynującym światem nauki. Gwarantujemy, że ciekawie i miło spędzą państwo czas – mówi Tomasz Kucharski z Łódzkiego Towarzystwa Naukowego.

Nauka dostępna dla wszystkich

W programie: nietypowe doświadczenia chemiczne (niektórzy mogliby stwierdzić, że wręcz magiczne), gry filozoficzne, pokazy robotów, samodzielne czerpanie papieru, sprawdzanie kondycji na rowerze do generacji energii, mobilne laboratorium medyczne, warsztaty rękodzieła, na których będzie można samodzielnie wykonać makramowe piórko czy ozdobę filcową, badanie sprawności fizycznej, warsztaty z technik sitodrukowych, wiosenne porady dla działkowców czy tworzenie unikatowej biżuterii na warsztatach jubilerskich. 

Wszystkie warsztaty, wykłady i gry zostały przygotowane przez studentów, doktorantów i pracowników łódzkich placówek badawczych. Wstęp na wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny, lecz uczestnictwo w niektórych wymaga wcześniejszej rejestracji. Więcej informacji oraz program wydarzenia znajduje się na stronie festiwal.lodz.pl.

ZOBACZ TAKŻE