Finałowa wystawa Fotofestiwalu. O czym opowiedzą TransWspólnoty?

To jeszcze nie koniec wystaw w ramach tegorocznego Fotofestiwalu. Po czerwcowej odsłonie organizatorzy ponownie zapraszają do centrum festiwalowego w Art_Inkubatorze (Tymienieckiego 3) na finałową wystawę TransWspólnoty: wektory przemian, która odbędzie się w dniach 22.09-16.10.2022.

Fotofestiwal - fot. mat. pras.
Przed nami finałowa odsłona Fotofestiwalu , fot. mat. pras.

Zwiedzający będą mogli zapoznać się z pracami 9 artystów, m.in. z dwoma cyklami Zygmunta Rytki, multimedialnymi projektami Anny Konik, Martyny Miller i Piotra Wyrzykowskiego oraz dokumentacją akcji performatywnych w obronie rzek Cecylii Malik. Wszystkie projekty zgłębiają hasło tegorocznego festiwalu – WSPÓLNOTA. Wystawa jest współorganizowana przez Uniwersytet Łódzki.

Fotofestiwal - epilog

Czerwcowa odsłona Fotofestiwalu przyniosła ze sobą kilkadziesiąt inspirujących i poruszających projektów oraz niespotykaną atmosferę. Przypomnimy ją sobie podczas epilogu festiwalu. Do współpracy nad finałową wystawą pt.: TransWspólnoty: wektory przemian organizatorzy festiwalu zaprosili dwoje kuratorów: Adę Florentynę Pawlak oraz Ryszarda W. Kluszczyńskiego, którzy zaprezentują prace: Xawerego Deskura, Radka Husaka, Anny Konik, Cecylii Malik, Martyny Miller, Zygmunta Rytki, Piotra Trojanowskiego, Zuzanny Wołejko i Piotra Wyrzykowskiego.

Zobacz też: Nowy teatr w Łodzi! W OFF Piotrkowska rusza Teatr Komedii Impro. Jedyny taki w kraju!

Artyści i artystki wykorzystują różne media: rysunek, malarstwo, video art, instalacja, digital art, sztuczna inteligencja Głównym tematem zebranych prac jest wspólnotowość w czasach dramatycznych przemian klimatycznych, kryzysu wartości i konfliktów geopolitycznych. Troska o przyszłość, załamanie się wiary w postęp oraz lęk przed gwałtownie zmieniającą się rzeczywistością to uczucia, które w przestrzeni publicznej mieszają się z korporacyjnymi sloganami, takimi jak np.: „Wspieramy ludzi w budowaniu wspólnoty i łączeniu świata ze sobą” kierowanymi do globalnej masy cyfrowych obywateli przez Facebooka. Wystawa TransWspólnoty: wektory przemian stawia pytania o współistnienie w świecie, a także kierunki, w które zmierza dziś doświadczenie wspólnotowe. Kuratorzy i artyści zadają pytania o to, w jaki sposób wspólnota daje nam poczucie tożsamości, bezpieczeństwa i przynależności, jak rzeźbi ciała i umysły, jak nadaje sensy, modeluje pragnienia i czy tworzy podstawy do roztropnej troski o dobro wspólne. 

Wystawa otwarta będzie codziennie w godz. 15:00-20:00. Wstęp jest bezpłatny. Więcej szczegółów na STRONIE FOTOFESTIWALU.

ZOBACZ TAKŻE