Fundacja Skarby pomaga nastolatkom uwalniać ich potencjał

Trzy kobiety, trzy łodzianki – Małgorzata, Anna i Aleksandra – za misję obrały sobie wsparcie nastolatek w ich rozwoju, towarzyszenie im w odkrywaniu siebie i wydobywanie ich naturalnego potencjału.

Fundacja Skarby pomaga nastolatkom
Fundacja Skarby pomaga nastolatkom
5 zdjęć
Fundacja Skarby pomaga nastolatkom
Fundacja Skarby pomaga nastolatkom
Fundacja Skarby pomaga nastolatkom
Fundacja Skarby pomaga nastolatkom
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Małgorzata Cisak, Anna Bolonek i Aleksandra Skowronek spotkały się podczas warsztatów dla kobiet. I choć różniły się od siebie, odkryły, że wyznają te same wartości i wszystkie pragną wspierać innych. Z końcem 2021 r. założyły Fundację Skarby, która poprzez warsztaty, spotkania i edukację pomaga młodym dziewczynom. – Nazwa naszej organizacji nawiązuje do skarbów, jakie nastolatki mają w sobie, ale często ukrywają lub nie zdają sobie z nich sprawy. To m.in. wrażliwość, naturalność i empatia. Chcemy pomagać dziewczynom je odkrywać – mówi Aleksandra. 

Co o sobie myślisz?

Skala problemów, z którymi mierzą się dziś nastolatki, jest bardzo duża. Wiele z nich ma niskie poczucie własnej wartości i brakuje im pewności siebie, co znacząco wpływa na ich psychikę i jakość życia.

– Negatywne przekonania i myśli na swój temat rzutują na naszą dorosłość, dlatego warto nad nimi pracować i zmieniać je tak, by nas wspierały, a nie przeszkadzały – podkreśla Anna.

Pomoc specjalisty

Fundacja prowadziła dotychczas warsztaty dla dziewczyn w różnym wieku. Uczestniczyły w nich zarówno 13-, jak i 18-latki. Podczas realizowania poszczególnych tematów spotkań łodzianki współpracowały ze specjalistami wielu dziedzin – psychologami, trenerami mentalnymi i przedstawicielami zawodów takich jak: adwokat, nauczyciel, księgowa, architekt czy coach. Od teraz główną prowadzącą warsztatów jest Anna, która ma tytuł certyfikowanego coacha. 

Poznaj kogoś wyjątkowego

Aktualnie fundacja rozpoczęła program „Poznaj kogoś wyjątkowego – poznaj siebie”, który został skonsultowany z psychoterapeutą Piotrem Fraszczyńskim. Cykl sześciu warsztatów rozpoczął się w połowie kwietnia i jest realizowany w Mediatece MeMo (ul. Moniuszki). 

– Formy warsztatów są bardzo zróżnicowane. Wprowadzamy ruch, skłaniamy do myślenia i pracy nad sobą. Zachęcamy do prowadzenia specjalnego „Dziennika nie_zwykłej dziewczyny”, który jest miejscem na przemyślenia, zapiski, ważne myśli i zadania po przeprowadzonym warsztacie – opowiada Aleksandra. – Pracujemy na zasobach, które dziewczyny już mają. Skupiamy się na pozytywach i na tym, że warto czerpać radość z życia. Atmosfera, komfort i bezpieczeństwo nastolatek podczas tych zajęć są dla nas najważniejsze.

Mimo że każda członkini fundacji pracuje na pełen etat, a doba ma tylko 24 godziny, kobiety starają się, aby ich działania były profesjonalnie przygotowane i miały wysoki poziom. 

– Czasami pojawia się zmęczenie, ale radość i satysfakcja z pomagania innym dodają skrzydeł – podkreśla Małgorzata. – Dostajemy informacje, że to, co robimy, jest ważne i potrzebne. 

Tylko dziewczyny?

Na razie wspierają tylko nastolatki. – Raport Rzecznika Praw Dziecka, badania i raporty innych organizacji pokazują, że dziewczyny znacznie gorzej oceniają jakość swojego życia – dodaje Aleksandra. – Dziś jest dużo miejsc, w których młode osoby obu płci mogą otrzymać pomoc. My na razie działamy niszowo i skupiamy się wyłącznie na dziewczynach, ale niewykluczone, że w przyszłości otworzymy się również na chłopców. 

Łodzianki mają w planach kolejne projekty, marzą również o własnym lokalu, który byłby także bezpiecznym miejscem spotkań dla nastolatek. Organizację można wesprzeć, wpłacając dowolną kwotę na konto bankowe: MBANK 78114020040000310282057547 oraz przekazując pieniądze na założoną zbiórkę: zrzutka.pl/ybz292. Więcej o fundacji na stronie: fundacjaskarby.pl.

ZOBACZ TAKŻE