Cały projekt, który łączy wydawnictwo oraz wystawę, jest poświęcony nie tylko Galerii Wschodniej, ale także jej otoczeniu – ulicy Wschodniej i nosi tytuł „Wschodnia – Obszar Wolności. Legendarna łódzka galeria działa nieprzerwanie od 1984 roku pod tym samym adresem - przy ulicy Wschodniej 29. W samej Łodzi „Wschodnia" stanowi szczególną kontynuację historii zdarzeń, określających drogę łódzkiej i polskiej awangardy. To kultowe dla Łodzi miejsce tworzyło bądź współtworzyło wiele niepowtarzalnych projektów, ważnych nie tylko dla łódzkiego środowiska i polskiej historii sztuki, ale także dla twórców z całego świata. Istniejąca od 40 lat galeria jest kulturowym świadkiem postępujących od dziesięcioleci kolejnych zmian w swoim otoczeniu i barometrem nowych zjawisk w sztuce.
Istotnym bohaterem projektu jest też, oprócz przestrzeni galerii, ulica Wschodnia, poddawana w ostatnich latach społecznej i architektonicznej rewitalizacji. Projekt, który został przygotowany przez Fundację In Search Of... przybliża historykom, artystom, studentom i mieszkańcom znaczenie miejsc autorskich dla lokalnej i polskiej kultury.
Wystawa „Rzeczywistość utopii"
Wystawa przedstawia kalendarium ludzi, miejsc i wydarzeń ponad 100 lat łódzkiej awangardowej i alternatywnej sztuki. Przedstawia jej historię przede wszystkim w kontekście działań artystów. Podstawową ideą monografii jest popularyzacja archiwum miejsca i jego historii szerokiemu gronu odbiorców w kraju i za granicą. To także podkreślenie, że każdy może nieodpłatnie skorzystać z obszernego materiału archiwum: fotografii, filmów, tekstów, dokumentów, umieszczonego na stronie internetowej: wschodnia.art.
Gazeta „Miejsce Wschodniej"
To publikacja, gazeta poświęcona historii ulicy, przemianach kulturowych, handlu i usługach w kontekście funkcjonowania Galerii. Publikuje aktualne zdjęcia dawnych miejsc usługowych oraz ich nazwy w postaci szyldów, których nie można już znaleźć na Wschodniej.
Galeria Wschodnia (ul. Wschodnia 29/3) jest otwarta w tygodniu od godz. 16:00 do 19:00, w weekendy od godz. 12:00 do 19:00. Wystawę można zwiedzać do 1 sierpnia. Wstęp wolny.