Gdzie w Łodzi słuchać Jazzu? Letnia Akademia Jazzu, puby i restauracje

Jazzowa Łódź to dzisiaj kilka bardzo konkretnych miejsc, których prawdziwi melomani nie mogą nie znać. Przedstawiamy je w poniższym zestawieniu.

Klub Wytwórnia
Gdzie w Łodzi słuchać Jazzu?

Pub Kij

Wiodącym klubem dla swingującej młodzieży w Łodzi od kilku lat jest pub Kij. Dawne Bagdad Cafe to miejsce wręcz legendarne dla muzyki improwizowanej. Spotkania dla muzyków w ramach jam session są bardzo ważnym wyznacznikiem tego miejsca. Właściwie w każdy czwartek, jeśli chcesz posłuchać jazzu lub zagrać z naprawdę niezłymi muzykami, możesz wpaść do podziemi pałacyku Arnolda Stillera. Latem stała obecność muzyki reklamowana jest jako Jazz na Leżakach. W najbliższą sobotę, 18 maja, razem z The House of Angostura organizatorzy zapraszają na magiczną podróż z wyśmienitym koktajlami na bazie rumów Angostura. Dopełnieniem tego wieczoru będzie jazz na żywo. Zagrają: Jan Maciejowski - piano, Kamil Guźniczak - kontrabas, Joszko Grabiec - bębny. Miejsce: KIJ, ul. Jaracza 45 (wejście od P.O.W.). Wejście nie jest biletowane.

Łódź Kaliska

Kolejnym miejscem, gdzie jazz był zawsze obecny, jest legendarna Łódź Kaliska. To przez lata był klub awangardy jazzowej, nowej fali tej muzyki zwanej yassem. Tu tutaj grywali muzycy grupy Miłość, Tymon Tymański, Leszek Możdżer, Jacek Olter i inni. . Dziś odbywają się tam improwizacje w ramach jam session, których głównym motorem jest znakomity pianista jazzowy Witold Janiak.

Ciągoty i tęsknoty

Restauracja, i to na wysokim poziomie, oraz jazz? Czy to się klei? Kiedyś takie zestawienie nikogo nie dziwiło. Bo w wielu miejscach na świecie wiele elitarnych restauracji stawało sie w weekendy klubami jazzowymi, choć niewątpliwie taka rola zawsze przypadała klubom czy pubom. W Łodzi takim miejscem są Ciagoty i Tęsknoty, gdzie od ponad dwudziestu lat dzieje sie duzo jazzowej magii. Na stronie Koncertowe Ciągoty znajdziecie informacje o najnowszych propozycjach klubu-restauracji. Tym razem już w piątek, 17 maja, właściciele lokalu zapraszają na kolejną odsłonę Festiwalu Nowej Muzyki Osiedlowej, podczas której wystąpi Trio Von Schultz/Vazquez/Wallace (ARG /USA).  Bilety: przedsprzedaż: studenci - 35zł, pozostali - 40zł. W dniu koncertu - 50zł.

Akademia Muzyczna

Od lat miejscem ważnym na jazzowej mapie Łodzi jest także Akademia Muzyczna. To tutaj uczą młodych adeptów jazzu chociażby tacy znakomici muzycy, jak bracia Kądziela. Marek i Maciej, gitarzysta i saksofonista, są nie tylko nauczycielami muzyki, ale też znakomitymi artystami. Jeśli chcecie sięgnąć po ich twórczość, szukajcie Odpoczno czy ZK Collaboration. To także miejsce, gdzie w sposób niezwykle twórczy łączy się jazz, muzykę nową czy eksperymenty elektroniczne z klasyką i rockiem. To tutaj szaleje z całą masą kreatywnych studentów prof. Adam Zagajewski.

Letnia Akademia Jazzu

Wisienką na torcie jest Letnia Akademia Jazzu. Tegoroczna, siedemnasta edycja rozpocznie się 4 lipca i będzie towarzyszyć miłośnikom jazzu aż do 29 sierpnia. Na scenie Klubu Wytwórnia pojawią się legendy polskiego i światowego jazzu, znani i cenieni muzycy tego gatunku oraz debiutanci, którzy dopiero zaczynają swoją jazzową przygodę. Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdziesz tutaj.

ZOBACZ TAKŻE