Gdzie warto zamieszkać w Łodzi?

W Łodzi oficjalnie nie ma dzielnic, jednak zwyczajowo używa się ich dawnych nazw do określania różnych części miasta. Są one zróżnicowane pod kątem rodzaju zabudowy, liczby nowych inwestycji deweloperskich oraz otoczenia wpływającego na komfort życia. Wiele zależy oczywiście od indywidualnych preferencji, ale przed podjęciem decyzji warto sprawdzić, co nam oferują poszczególne lokalizacje. Jak kształtują się ceny mieszkań w Łodzi i w jakiej części miasta warto kupić mieszkanie?

Śródmieście

Śródmieście zajmuje centralny obszar miasta. Głównym punktem miasta, wokół którego toczy się życie kulturalne i towarzyskie, nie jest Rynek, ale ulica Piotrkowska. Na niej lub w najbliższym sąsiedztwie znajduje się wiele urzędów, siedziby banków, restauracje i sklepy. W pobliżu Piotrkowskiej znajduje się też wiele żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych dlatego, wbrew pozorom, jest to atrakcyjne miejsce zamieszkanie dla młodych rodzin.

Śródmieście jest bardzo dobrze skomunikowane z innymi częściami miasta. W tym rejonie znajduje się też wiele wyższych uczelni, między innymi Uniwersytet Łódzki i Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna. Ze śródmieścia jest również bardzo blisko do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej oraz Politechniki Łódzkiej. 

Śródmieście jest atrakcyjnym rejonem Łodzi i oferuje atrakcyjne lokale często w starej, wyremontowanej zabudowie. O wysokim popycie świadczą między innymi ceny mieszkań, które są najwyższe w Łodzi. Za metr kwadratowy mieszkania na Śródmieściu trzeba zapłacić średnio blisko 13 tys. złotych.

Bałuty 

Bałuty to część Łodzi, która od południa sąsiaduje ze śródmieściem. Jest to rejon miasta z największą liczbą mieszkańców, a jednocześnie bardzo zróżnicowany rejon miasta oferujący domy w zabudowie jednorodzinnej, nowoczesną, kameralną zabudowę wielorodzinną, ale również rozległe osiedla z budynkami realizowanymi w technologii wielkiej płyty. 

Na Bałutach nie brakuje sklepów, lokali usługowych, czy gastronomicznych. Jest tu wiele szkół podstawowych oraz zespołów szkół wraz z oddziałami przedszkolnymi i żłobkami. Mieszkańcy znajdą tu również wiele terenów zielonych do relaksu i aktywności sportowych, takich jak Park im. Adama Mickiewicza, Park Staromiejski oraz Las Łagiewnicki. Ten ostatni, to jeden z największych kompleksów leśnych w granicach miasta w Europie. Jest nazywany zielonymi płucami Łodzi.

Ceny mieszkań na Bałutach są zróżnicowane. Średnia cena metra kwadratowego to blisko 8,3 tys. zł, jednak najtańsze mieszkania można kupić za około 6,3 tys. zł za metr kwadratowy.

Widzew

Widzew to największa część Łodzi, jednocześnie o najmniejszej gęstości zaludnienia. Dużą część dzielnicy stanowią niezabudowane tereny zielone. W tym rejonie miasta powstaje wiele nowych inwestycji deweloperskich, ale również wiele biur. 

Warto zwrócić uwagę, że mimo rozbudowanej sieci połączeń autobusowych, linii tramwajowej, oraz stacji kolejowej dojazd do centrum może zając kilkadziesiąt minut. Z drugiej strony bliskość autostrady A2, wiele miejsc pracy oraz dostęp do szkół, sklepów i lokali usługowych sprawia, że ten obszar jest bardzo atrakcyjnym miejscem zamieszkania. 

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania na Widzewie to około 8,6 tys. zł. Najtańsze lokale można kupić w cenie 6,7 tys. zł za metr kwadratowy.

Górna

Dawna dzielnice Górna leży na południu miasta. Zabudowa jest zróżnicowana, więc osoby zainteresowane przeprowadzką w te rejony Łodzi bez problemu znajdą interesującą nieruchomość. Dojazd autem do centrum zajmuje około 15 minut, jednak ten rejon miasta zapewnia dostęp do wszystkiego, co niezbędne do wygodnego życia: żłobki, przedszkola, szkoły, centra handlowe, kluby sportowe i miejsca pracy. Na terenie Górnej swoje siedziby mają również dwie wyższe uczelnie.

Ceny mieszkań na tym obszarze zaczynają się od około 6,4 tys. zł za metr kwadratowy, a średnio za metr trzeba zapłacić około 8,4 tys. zł.

ZOBACZ TAKŻE