Gminny Program Opieki nad Zabytkami Miasta Łodzi 2023-2026. Konsultacje społeczne zakończone

Zakończyły się konsultacje społeczne Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami Miasta Łodzi na lata 2023–2026. O czym rozmawiano? Co budziło kontrowersje? Czego brakuje w dokumencie według mieszkańców i mieszkanek?

Ulica Piotrkowska
Ulica Piotrkowska

Oficjalny raport z konsultacji pojawi się na początku grudnia, natomiast już teraz możemy powiedzieć, że nowy cel, czyli wpisanie obszaru Pomnika Historii „Łódź – wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego” na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to dobry kierunek.

Łódź – zabytek ruchomy czy nieruchomy?

Mieszkańcy i mieszkanki biorący udział w spotkaniu konsultacyjnym zgodzili się, że Łódź i strefa wielkomiejska powinny trafić na listę UNESCO. Należałoby jednak zadbać o nią odrobinę bardziej – zwrócić uwagę na powstające budynki oraz ich dopasowanie do charakteru i ducha centrum, zadbać o porządek, np. eliminując nielegalne i niekoniecznie estetyczne reklamy coraz częściej pojawiające się w obszarze Księżego Młyna. Wszystko po to, by zwiększyć szansę miasta na wpis! Uczestnicy spotkania wskazywali potrzebę promocji i edukacji – przekonanie o niesamowitości układów urbanistycznych naszego miasta oraz wartości zabytków, nieustępujących tym z Wiednia czy Paryża, nie powinno dotyczyć jedynie pasjonatów architektury, a jak największej liczby mieszkańców i mieszkanek! 

Konkretne propozycje i rekomendacje będące efektem konsultacji społecznych przedstawi raport, który Biuro Architekta Miasta opracuje do 6 grudnia.

ZOBACZ TAKŻE