W efekcie zmian klimatu wiosną i latem Łódź coraz częściej nawiedzają ulewy i burze. Podczas intensywnych opadów ogromne ilości wody płyną kanałami do Grupowej Oczyszczalni Ścieków. W obliczu nowych wyzwań potrzebne były innowacyjne rozwiązania. Na ukończoną już inwestycję w GOŚ składa się siedem zadań, które wspólnie tworzą system gromadzenia i oczyszczania wody. Pierwsze z nich dotyczyło budowy dwóch nowych zbiorników retencyjnych, które przechwytują nadmiar deszczówki. Mniejszy ma pojemność około 15 000 m3, większy – aż 25 000 m3. Jednorazowo są w stanie zgromadzić nawet 85% wody spływającej z miasta w czasie ulewy.
Inwestycja w GOŚ ma przede wszystkim wymiar ekologiczny — pozwoli sprawniej usuwać zanieczyszczenia z deszczówki, w której mogą znajdować się, chociażby substancje ropopochodne i metale ciężkie. Do tego służą nowe i zmodernizowane w kolejnych etapach inwestycji instalacje. Po ustaniu opadów woda ze zbiorników przepompowywana jest do nowoczesnych urządzeń, które mają za zadanie wyłapać wszystkie nieczystości – najpierw mechanicznie, a później z zastosowaniem metod biologicznych, czyli pożytecznych bakterii i mikroorganizmów, które usuwają na przykład nadmiar azotu i fosforu. Tak oczyszczona woda w końcu może zasilić bieg rzeki Ner.
Ta wieloetapowa i skomplikowana inwestycja w Grupowej Oczyszczalni Ścieków kosztowała ponad 170 milionów złotych. 88 milionów pochodziło z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.