Historyczne mistrzostwo TME SMS Łódź! Czas na Ligę Mistrzyń

Przed oficjalnym zakończeniem sezonu 2021/2022 piłkarki TME SMS Łódź miały siedem dni na to, by oswoić się z myślą, że są najlepszą drużyną w kraju. Tytuł mistrzowski przypieczętowały wyjazdowym zwycięstwem 2:1 z AZS UJ Kraków, a po niedzielnym (29 maja) wygranym meczu z Olimpią Szczecin przed własną publicznością odebrały okazały puchar i złote medale.

fot. Radosław Jóźwiak
TME SMS Łódź
14 zdjęć
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
fot. Radosław Jóźwiak
ZOBACZ
ZDJĘCIA (14)

Na ten sukces w klubie z Milionowej pracowano przez wiele lat. Zdaniem prezesa UKS SMS Janusza Matusiaka największy wpływ na osiągane obecnie wyniki miało wdrożenie w życie pomysłu o konsekwentnej budowie zespołu w oparciu o pracę od podstaw. Zaczęto od szkolenia najmłodszych adeptek futbolu, które obecnie śmiało wkraczają do seniorskich rozgrywek i bez strachu przed bardziej utytułowanymi rywalkami sięgają po najcenniejsze trofea.

Trudno jednak przewidzieć, czy łodzianki świętowałyby dzisiaj mistrzostwo kraju, gdyby w styczniu 2016 r. szef klubu nie zdecydował się na zatrudnienie w roli szkoleniowca pierwszej drużyny Marka Chojnackiego. Rekordzista Polski pod względem liczby ekstraklasowych występów w barwach jednego zespołu (452 meczów w Łódzkim Klubie Sportowym) miał już wówczas za sobą bogatą karierę trenerską, jednak z paniami jeszcze nie pracował i sam do końca nie wiedział, jak zakończy się nowe wyzwanie.   

Piękna historia zwieńczona mistrzostwem 

– Wcześniej nie byłem może zagorzałym fanem futbolu kobiecego, ale nie ukrywam, że jeżeli tylko mogłem, to oglądałem najważniejsze międzynarodowe wydarzenia w tej dyscyplinie. Przyjemnie patrzyło się na mecze rozgrywane przez panie podczas igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata, mistrzostw Europy i w europejskich pucharach – powiedział Chojnacki. – Gdy jednak rozpoczynałem pracę przy Milionowej, to nie wiedziałem, że tak się wszystko potoczy. Celem był wówczas awans do ekstraklasy. Z biegiem czasu nabierałem jednak przekonania, że w tym klubie i w trenujących w nim dziewczynach tkwi spory potencjał. Oczywiście brakowało nam trochę do Medyka Konin, Górnika Łęczna i Czarnych Sosnowiec. W ostatnim okresie polskie zawodniczki zrobiły jednak spory postęp i najlepsze zaczęły wyjeżdżać za granicę. To trochę osłabiło rodzimą ligę i w pewnym momencie stwierdziliśmy, że mamy szansę dołączyć do krajowej czołówki. Robiliśmy systematyczne postępy i cały czas dorastały nam zawodniczki, które wcześniej zdobywały mistrzostwo Polski w kategoriach młodzieżowych. To musiało się w końcu przełożyć również na grę w pierwszym zespole. Teraz zbieramy owoce wieloletniej pracy u podstaw i rozsądnej polityki transferowej.

Dodał, że w tej chwili nie wróciłby na trenerską ławkę w męskim zespole. – Nie ma takiej możliwości. Ja jestem 1959 rocznik, więc 6 grudnia 2024 r. zawieszam swoją działalność sportową i przechodzę na emeryturę – zapowiedział szkoleniowiec mistrzyń Polski. Na zasłużony odpoczynek musi jednak jeszcze trochę poczekać, bo już wkrótce będzie musiał przygotować swój zespół do kolejnego wyzwania. – Jako piłkarz nie zdołałem zdobyć mistrzostwa Polski. Udało się dopiero w roli trenera, a dzięki naszemu sukcesowi po 24 latach Łódź znów będzie miała piłkarską Ligę Mistrzów. Co prawda w wydaniu kobiecym, ale jest to zawsze Liga Mistrzów. Już za chwilę będziemy się skupiali na eliminacjach do fazy grupowej tych rozgrywek – zakończył Chojnacki.   

Okazałe zwycięstwo i mistrzowska feta

W niedzielę jednak najważniejsza była mistrzowska feta, która rozpoczęła się po wygranym 7:0 meczu z Olimpią. Na listę strzelczyń cztery razy wpisała się Dominika Kopińska, dwa razy Klaudia Jedlińska i raz Anna Rędzia. Mistrzynie Polski odebrały puchar i medale, a później razem z kibicami długo świętowały historyczny sukces, dzięki któremu złotymi zgłoskami zapisały się w historii łódzkiego sportu.

ZOBACZ TAKŻE